HAVELSAN, Otonom İnsansız Kara Aracı Geliştirdi

İçerik: HAVELSAN, Otonom İnsansız Kara Aracı Geliştirdi

blank

HAVELSAN tarafından geliştirilen entegre SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemine sahip Otonom İnsansız Kara Aracı ilk kez sergilendi.

HAVELSAN, 8 Aralık 2020’deki logo lansmanında insansız hava ve kara araçları için ortak harekat kabiliyeti kazandığını duyurdu. HAVELSAN’ın söz konusu etkinliğinde, sistemleri geliştiren mühendisler HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif NACAR’a bilgi verildi.

Platformlara getirilen bu yeni özellik ile insansız hava ve kara araçlarında faydalı yük ve alt sistemler entegre edilerek tek merkezden ortak operasyonların yapılabileceği belirtildi. Kuvvet çarpanı olarak ortak harekat kabiliyetinin harekatlarda önemli bir avantaj sağlayacağı da belirtilmektedir.

blank
HAVELSAN otonom insansız kara aracı geliştirdi

Logonun lansmanı sırasında duyurulan yeni özelliğin yanı sıra HAVELSAN’ın otonom kabiliyete kavuştuğu diğer IKA platformları da sergilendi. Sergilenen platformlar arasında ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) ile donatılan Otonom İnsansız Kara Aracı da yer aldı. İlk kez sergilenen Otonom İKA’nın aynı zamanda insansız hava araçları ile ortak hareket etme kabiliyetine sahip olduğu belirtildi. HAVELSAN’ın ilettiği gibi, Dijital Birlikler:

  • Faydalı yük ve alt sistemleri entegre ederek ortak işlemleri tek merkezden gerçekleştirebilen,
  • Kuvvet çarpanı olarak operasyonlarda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

HAVELSAN İnsansız Kara Aracı Sistemi
HAVELSAN’ın geliştirdiği İnsansız Kara Aracının otonom sürüş ve görev kabiliyetine sahip olduğu belirtildi. ASELSAN tarafından geliştirilen SARP UKSS ile donatılan IKA, bir KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) sensörüne sahiptir. Otonom İKA ayrıca operasyonel kullanım için bir robotik kol içerir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: HAVELSAN, Otonom İnsansız Kara Aracı Geliştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör