Apple ProRaw İncelemesi: iPhone Fotoğrafları daha Etkileyici Oluyor

İçerik: Apple ProRaw İncelemesi: iPhone Fotoğrafları daha Etkileyici Oluyor

blank
İOS 14.3 sürümü, beraberinde iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’te ProRaw fotoğraf desteğini getiriyor. ProRaw’ı etkinleştirdikten sonra, yerel kamera uygulamasının sağ üst tarafında yeni bir “RAW” düğmesi göreceksiniz.

İOS 14.3’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max, Apple’ın ProRaw adlı yeni ham fotoğraf formatına kavuştu. Yeni dosya, iPhone’un hesaplamalı fotoğraf akıllılarının üzerine inşa edilmiş bir ham dosyanın özelleştirilmesine sahip olmanızı sağlar. Geçtiğimiz birkaç haftadır, yeni özelliği test ediyorum ve ProRaw’ın telefon fotoğrafçılığımı nasıl dönüştürdüğünden etkilendim. ProRaw, Apple’ın iPhone 12 ailesindeki ana kameralara eklediği daha hızlı diyaframlı lens ve iPhone 12 Pro Max’te bulunan yeni sensör tabanlı sabitleme kadar önemli bir kamera ilavesi.

ProRaw, dört iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max kamerada çalışır. Yaygın olarak desteklenen Adobe Digital Negative veya DNG dosya biçimini kullanır ve 12 bit renk için bilgi ve 14 adımlı dinamik aralık desteği içerir. Apple’ın ProRaw ile benimsediği yaklaşım, Google’ın Pixel telefonlarda HDR Plus’tan oluşturulan ham dosyaları kaydetme şekline benzer. ProRaw dosyaları, birden çok görüntü çerçevesinden oluşturulur ve bu fotoğrafların en iyi bölümlerinden verileri içerir. Deep Fusion, derin bir fotoğraf dosyası oluşturmak için bu görüntüleri piksel piksel analiz eder. A14 Bionic, tüm bu analizleri deklanşör gecikmesine neden olmadan gerçek zamanlı olarak yapar.

Bir iPhone’da ham fotoğraf çekmekle ProRaw fotoğraf çekmek arasında birkaç önemli fark vardır. Birincisi, yalnızca Halide veya Moment gibi üçüncü taraf bir uygulamayı kullanarak ham fotoğraflar çekebileceğinizdir. ProRaw fotoğrafları, varsayılan Kamera uygulaması kullanılarak çekilebilir. Ardından, ProRaw dosyaları büyüktür. Örneğin, iPhone 12 Pro Max’teki her dosya biçimini kullanarak aynı konunun fotoğrafını çektim. HEIC dosyası 5,2 megabayt, JPEG 6,8 MB, ham fotoğraf (Moment uygulamasıyla çekilmiş) 16,5 MB ve ProRaw fotoğrafı 34,7 MB’tı.

blank
ProRaw’ın eklenmesiyle, iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max gerçekten “profesyonel” unvanlarını kazanıyor.

ProRaw’ın daha büyük dosya boyutu, standart bir ham dosyaya kıyasla çok daha fazla görüntü verisi içerir. Bir ProRaw dosyası, Smart HDR, Derin Füzyon ve Gece Modundan hesaplamalı fotoğrafçılık temeli üzerine inşa edilmiştir; bu, önemli ölçüde daha az görüntü paraziti, daha iyi dinamik aralık ve daha keskin ayrıntı ve dokulara sahip bir resimle sonuçlanabilir.

Aşağıda, biri ProRaw fotoğrafından, diğeri Moment uygulamasıyla çekilmiş bir ham dosyadan olmak üzere yaptığım iki JPEG dosyası var. Her ikisinde de yalnızca beyaz dengesini, vurguları ve gölgeleri ayarladım. Ham versiyondan yapılan fotoğrafa bakarsanız, binanın tuğlalarında ve en çok karanlık gece gökyüzünde çok sayıda renkli görüntü gürültüsü görebilirsiniz. ProRaw sürümünden yapılan fotoğrafta, fotoğrafı çektiğimde iPhone 12 Pro Max’in yaptığı Gece Modu işleminden dolayı neredeyse hiç görüntü gürültüsü yok.

blank

Aşağıda JPEG dosyalarının başka bir karşılaştırması var. Yine, biri ProRaw dosyasından ve diğeri Moment uygulamasıyla alınan ham bir dosyadan. Her ikisinde de pozlamayı, beyaz dengesini, parlak noktaları ve gölgeleri ayarladım. İkisi arasındaki en büyük fark, dinamik aralık ve görüntü gürültüsüdür. ProRaw sürümünde gökyüzüne bir göz atın. Dosyada, vurguları beyazdan mavi gökyüzüne döndürmek için yeterli bilgi vardı. Gölgelerde ham versiyona kıyasla çok daha az görüntü paraziti var ve sol üstteki tuğlalar ve sol alttaki kayalar gibi ayrıntılarda keskinlik arttı.

blank

Çektiğim her ProRaw fotoğrafı normal ham sürümden çok farklı değildi. Ancak genel olarak, tüm bu hesaplama verilerine erişmek güzeldi. Ve bu sadece ProRaw’ın başlangıcı. Gelecekteki ProRaw güncellemelerinde, üçüncü taraf uygulamalar Smart HDR’den daha fazla veri kullanabilecek. Örneğin Adobe Lightroom, katman haritası verilerine Smart HDR’den erişebilir, böylece düzenlerken fotoğrafınızın farklı yönlerini (yüzler, insanlar veya gökyüzü gibi) ayırabilirsiniz.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple ProRaw İncelemesi: iPhone Fotoğrafları daha Etkileyici Oluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör