Hayabusa2’nin Asteroit Örneği ‘Hazine Kutusu’ İlk Kez Açıldı

İçerik: Hayabusa2’nin Asteroit Örneği ‘Hazine Kutusu’ İlk Kez Açıldı

blank
Kesin kanıt Japonya’nın asteroidi kovalayan uzay aracı, Ryugu asteroidinden bir avuç dolusu uzay taşı topladı.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı JAXA, yakın zamanda iade edilen Hayabusa2 örnek kapsülünü kırdı ve içeride bekleyen derin uzaydan hazineler buldu. Ajans Pazartesi günü, Dünya’ya yakın asteroid Ryugu’dan toplanan materyalin ilk görüntülerini açıkladı.

Hayabusa2, JAXA’nın asteroidi kovalayan uzay aracıdır ve 2018 ile 2019 yılları arasında Ryugu çevresinde 16 ay geçirmiştir. Bu süre zarfında uzay aracı asteroid yüzeyine iki kez temas etti, yüzünden kaya ve moloz topladı ve onları gayri resmi olarak bilinen örnek bir kapsülde depoladı tamatebako veya “hazine kutusu” olarak.

Hayabusa2 daha sonra hazine kutusunu 6 Aralık’ta Dünya’ya iade etti ve yavaşça Avustralya taşrasına indirdi. JAXA bilim adamları, konteyneri “Hızlı Bakış Tesisi” olarak bilinen geçici bir laboratuvara taşıdılar ve burada konteynırdaki iz gazları bulmak için tasarlanmış testler yapıldı. Bu ilk bakış, ekibin gazı ele geçirdiğini gösteriyordu – ancak bunun Ryugu’dan mı yoksa Dünya’dan mı geldiğinden emin olamadılar.

blank
Hayabusa2’nin örnek kapsülü açıldı

Pazartesi günü JAXA, Hayabusa2 tarafından tespit edilen gazın gerçekten Ryugu’dan olduğunu ortaya çıkardı. İkincil bir analiz, QLF’de görülenle aynı okumayı sağladı ve bunun dünya dışı kökenli olduğunu doğruladı. Bu, derin uzaydan ilk kez bir gaz örneğinin toplanışıdır.

Ama hepsi bu değildi. Ajans ayrıca Hayabusa2’nin asteroid yüzeyinden materyal ele geçirdiğine dair kesin kanıtlar sağladı.

Uzay aracının örnek kapsülü, Ryugu’da toplanan malzemeyi depolamak için üç oda (A, B ve C) içerir. İlk temasın, materyali A odasına sıkıştırması beklenirken, ikinci konma kayayı C odasına fırlatmalıydı.

JAXA, geçen yıl Hayabusa2’nin Ryugu’ya iniş girişimleri sırasında örneklemenin başarıyla gerçekleştiğinden emindi. Pazar günü, teşkilat konteyneri kırdı ve ana odaların dışında ince, siyah bir tane buldu. İyi bir başlangıç.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hayabusa2’nin Asteroit Örneği ‘Hazine Kutusu’ İlk Kez Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör