İnsanlara Temiz Enerji Kullanmaları İçin Para Ödemeye Başlama Zamanı

İçerik: İnsanlara Temiz Enerji Kullanmaları İçin Para Ödemeye Başlama Zamanı

blank

Sıfır karbonlu enerji, sanayi devriminden bu yana ilk kez 2020’de İngiltere’nin elektrik karışımında fosil yakıtı geride bıraktı. O zamanlar, Thomas Edison’un 1882’de açılan Holborn Viaduct kömür santrali ve dünyanın ilk kömür yakıtlı elektrik santrali 1.000 lamba yakabiliyordu. Bugün, İskoçya kıyılarındaki bir rüzgar türbininin tek bir dönüşü bir eve bir gün boyunca enerji sağlayabilir.

Yeşil gücün zorluğu, biz insanlar rutin yaratıklarken – aynı zamanda kalkar, seyahat eder ve yemek pişiririz, talepte tahmin edilebilir zirveler ve çukurlar yaratırız – rüzgar ve güneş ışığı beklenmedik zamanlarda ortaya çıkabilir veya hiç olmayabilir. Bu, Ulusal Şebeke Elektrik Sistemi Operatöründeki (ESO) mühendislerimizin arz ve talebi gerçek zamanlı olarak dengeleyerek düzeltmesi gereken güç dalgalanmalarına neden olur.

Ancak tüketicilerin de bu dengeleyici eylemde oynayacakları rol var. İnsanları elektriği bu öngörülebilir zirvelerin dışında kullanmaya teşvik eden kullanım süresi enerji tarifeleri, şebekeyi dengede tutmaya yardımcı olacaktır. Ve 2021’de, onlara kaydolan müşteriler çabalarının karşılığını alacaklar.

Enerji tedarikçileri halihazırda toptan satış piyasasında elektrik fiyatlarını izleyen kullanım süresi tarifeleri üzerinde deneyler yapıyor. Düşük talep ve yüksek yenilenebilir üretim dönemleri piyasa fiyatlarını olumsuz olarak gönderirken – 2020 yılında 250’den fazla kez gördüğümüz bir şey – tüketiciler, fazla temiz gücü emdikleri için tazmin edilecekler.

İngiltere merkezli sürdürülebilir bir enerji şirketi olan Octopus, 2020 Mayıs resmi tatillerinde, 50.000 müşteriyi Agile Octopus tarifesinin “düşük fiyatlandırma” denemesine katılmaya davet etti. Kilitlenmenin bir sonucu olarak düşük talep ile birlikte yüksek yenilenebilir üretim, fiyatları sıfırın altına itti ve katılımcılara enerji kullanımlarını yoğun olmayan pencerelere taşımak için kWh başına 2p ile 5p arasında ödeme yapıldı. Denemeye katılanlar, bu dönemlerde ek bir 71MWh (bir saat şarj edilen 10.000 elektrikli arabaya eşdeğer) ve bir kontrol grubundakilerden sekiz kat daha fazla güç kullandı. Mütevazı fiyat teşviklerinin bile davranış değişikliğine yol açtığını gösterdi.

blank
Yenilenebilir üretim fazlası olduğunda, ancak talep düşük olduğunda insanları güç kullanmaya teşvik etmek, zirveleri dengelemeye ve şebekeyi dengede tutmaya yardımcı olur

2021’de daha fazla tedarikçinin bizi elektriği nasıl (ve ne zaman) tükettiğimizi düşünmeye teşvik etmek için yenilik yaptığını göreceğiz. Kendi araştırmamıza göre, 2021’de İngiltere yollarında muhtemelen yarım milyon elektrikli otomobil olacak – bugünün rakamlarının iki katından fazla. Bu, kullanım süresi tarifelerine bağlı olarak akıllı şarjın alımını artıracaktır.

Enerji depolaması etkiyi artıracaktır – Elektrik sistemindeki 700 MW’lık pil kapasitesi, talep düşük olduğunda ve en yoğun zamanda boşaldığında zaten fazla gücü emiyor. Araçtan şebekeye teknoloji olgunlaştığında, bir elektrikli arabanın aküsü de enerjiyi ağa geri itecek ve yaklaşık 40 GW esnek kapasitenin kilidini açacaktır.

Talebimiz daha akıllı hale geldikçe ve alışkanlıklarımızı yeşil enerjiden yararlanacak şekilde değiştirdikçe, yenilenebilir açısından zengin bir şebekeyi daha kolay dengeleyebiliriz. ESO’daki amacımız, 2025 yılına kadar sıfır karbonlu bir elektrik sistemi işletmektir. Tüketicilerin 2021’de yaptığı seçimler ve tedarikçiler tarafından sunulan finansal teşvikler, bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İnsanlara Temiz Enerji Kullanmaları İçin Para Ödemeye Başlama Zamanı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör