Pinterest, Eski COO’nun Açtığı Ayrımcılık Davasını Çözüyor

İçerik: Pinterest, Eski COO’nun Açtığı Ayrımcılık Davasını Çözüyor

blank
Şirket 22,5 milyon dolar ödeyecek

Pinterest, eski COO Françoise Brougher tarafından 22,5 milyon dolara açılan bir cinsiyet ayrımcılığı davasını çözüyor. Pinterest ve Brougher, teknoloji endüstrisinde kadınları ve yeterince temsil edilmeyen azınlıkları destekleyen hayırseverlere de ortaklaşa 2,5 milyon dolar katkıda bulunacak. Kalan miktar Brougher ve avukatlarına ödenecek. Anlaşmanın haberi ilk olarak The New York Times tarafından bildirildi.

Çözüm, kamuya açıklanmış, bireysel cinsiyet ayrımcılığı davasındaki en büyük çözümlerden biridir. Brougher’ın avukatı Times’a, özel sözleşmelerin daha büyük olabildiğini ancak şirketleri aynı şekilde sorumlu tutmadıklarını söyledi.

Brougher, Ağustos ayında yaptığı şikayette, erkek meslektaşlarından daha az maaş aldığını, defalarca önemli toplantıların dışında bırakıldığını ve Pinterest CFO’su Todd Morgenfeld tarafından cinsiyete dayalı geri bildirimde bulunduğunu söyledi. Bu kötü muameleden bahsettiğinde kovulduğunu söylüyor. Morgenfeld hala şirkette çalışıyor.

Şikayet, politika ekibinde yer alan ve şirkette ırkçılık ve cinsiyetçilikle karşılaştıklarını söyleyen iki Siyah kadın olan Ifeoma Ozoma ve Aerica Shimizu Banks’ın kamuoyuna yaptığı açıklamaların ardından geldi. Her ikisi de, anti-vax yayınlarının yasaklanması ve plantasyon düğünlerinin tanıtımına son verilmesi de dahil olmak üzere Pinterest’teki önde gelen büyük girişimlere rağmen düşük ücret aldıklarını söyledi.

Ozoma ve Banks, şirketten ayrıldıklarında bir yıldan az kıdem tazminatı aldılar.

Pinterest, bu iddiaların ardından dışarıdan bir avukatın kültürüne ilişkin bağımsız bir soruşturma yürüttüğünü duyurdu. Yine de daha fazla hikaye akmaya devam etti. Eylül ayında The Verge, özellikle finans ekibindeki kadınlar ve beyaz olmayan insanlar için işyerinde ayrımcılık ve misilleme ile ilgili yeni iddiaları detaylandıran bir makale yayınladı.

The Verge, Brougher ve Pinterest e-posta ile gönderilen ortak bir açıklamada şunları söyledi: “Pinterest, çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı bir işyeri ortamını teşvik etmenin önemini kabul ediyor ve kültürünü geliştirmek için eylemlerine devam edecek. Francoise, Pinterest’in işyeri ortamını iyileştirmek için attığı anlamlı adımları memnuniyetle karşılıyor ve Pinterest’in tüm çalışanların dahil olduğunu ve desteklendiğini hissetmesine olanak tanıyan bir kültür oluşturmaya kararlı olduğunu söylüyor. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pinterest, Eski COO’nun Açtığı Ayrımcılık Davasını Çözüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör