Uber Polise Yardım Etmediği İçin 59M Dolar Ceza Aldı

İçerik: Uber Polise Yardım Etmediği İçin 59M Dolar Ceza Aldı

blank
Uber, açıklamanın mağdurların mahremiyetini ihlal edeceğini söyledi.

Uber, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’na sürücüleri ve binicileri arasında cinsel saldırı vakaları ve taciz iddiaları hakkında bilgi vermediği için Pazartesi günü 59 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Karara göre, araç çağırma şirketinin para cezasını ödemek ve bilgiyi sağlamak için 30 günü vardır veya eyalette faaliyet gösterme iznini kaybedebilir.

Uber, günde milyonlarca yolculuk sağlıyor, ancak bu yolculukların bazılarının tehlikeli durumlarda sona erdiği bildirildi. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yüzlerce yolcu ve sürücü, yolculuk sırasında tecavüz, adam kaçırma, zorla el yordamıyla el yordamı ve saldırı iddiasıyla öne çıktı.

Uber, geçen yıl bir idari yargıç tarafından, 2017, 2018 ve 2019’daki Uber seyahatleri sırasında meydana gelen vakalarla ilgili rakamları içeren 2019’da yayınladığı bir güvenlik raporunda vurgulanan saldırılar ve taciz hakkında belirli bilgiler sağlama emri aldı. Uber bunu yapmayı reddetti, gizlilik endişelerine atıfta bulunarak.

CPUC’de bir idare hukuku yargıcı olan Robert Mason, 92 sayfalık bir kararda, Uber’in kurbanların mahremiyetini ihlal etme iddialarının “erken” olduğunu çünkü bilgilerin komisyona mühür altında verileceğini söyledi.

Mason, “Uber’in davranışı suçunu daha da kötüleştirdi çünkü uymayı reddetmesi altı ay boyunca hiç azalmadan devam eden bir dizi suç haline geldi” dedi.

blank
Uber Polise Yardım Etmediği İçin 59M Dolar Ceza Aldı

Bir Uber sözcüsü, “CPUC, cinsel saldırıdan kurtulanların tam adlarını ve iletişim bilgilerini rızaları olmadan vermemiz konusunda ısrarcı oldu” dedi. “Bu şok edici gizlilik ihlaline, birçok mağdurun hakları savunucusunun yanı sıra karşı çıktık.

“Şimdi, bir yıl sonra, CPUC fikrini değiştirdi: Anonimleştirilmiş bilgi sağlayabiliriz – yine de CPUC’nin temelden değiştirdiği düzene tam olarak uymadığımız için 59 milyon dolarlık bir cezaya da tabiiz. Bu cezalandırıcı ve kafa karıştırıcı eylemler kamu güvenliğini iyileştirmek için hiçbir şey yapmayın ve yalnızca diğer şirketler kendi raporlarını yayınlamayı düşündüğünden ürpertici bir etki yaratacaktır. “

Uber, Aralık 2019’da 84 sayfalık bir rapor yayınladı ve 2017 ve 2018’de toplam 464 tecavüz raporu aldığını söyledi. Yalnızca 2018’de, haftada ortalama dörde çıkan 235 tecavüz oldu. İki yıl boyunca, istenmeyen öpüşmeden tecavüz girişimine kadar 5.500’den fazla cinsel saldırı vakası yaşandı. CPUC, suçları araştırabilmek için özel bilgileri ister.

Mason’un emri, Uber’in “istenen gerçek adların ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin yerine geçecek bir kod veya numaralandırma sistemi geliştirmek için” komisyonun personeli ile birlikte çalışması gerektiği sonucuna vardı.

Emirde, “Uber’in 59.085.000,00 $ ‘lık cezayı belirtilen son tarihe kadar ödememesi durumunda Uber’in bir [ulaşım ağı şirketi] ve [charter-parti taşıyıcı] olarak faaliyet gösterme yetkisi askıya alınmalıdır” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uber Polise Yardım Etmediği İçin 59M Dolar Ceza Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör