Facebook, Fransız Ordusu ile İlgili Sahte Hesapları Kaldırdı

İçerik: Facebook, Fransız Ordusu ile İlgili Sahte Hesapları Kaldırdı

blank
Sosyal ağ, iki Rus ağını bozarak 274 Facebook hesabını kaldırdı.

Facebook Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya merkezli ve Fransız ordusuyla bağlantılı iki ağı kaldırdığını ve onları Afrika’da müdahale kampanyaları yürütmekle suçladığını söyledi.

Sosyal medya platformu, birden fazla Facebook hesabı çalıştıran iki ağın Rus İnternet Araştırma Ajansı ile bağlantılı kişilere atandığını ve üçüncüsünün “Fransız ordusuyla ilişkili kişilerle bağlantıları” olduğunu söyledi.

Facebook, üçünün de dış veya hükümetin müdahalesine karşı politikasını ihlal ettiği için siteden kaldırıldığını belirterek, ağların çoğunlukla Kuzey Afrika’daki ve Orta Doğu’daki bazı ülkeleri hedeflediğini sözlerine ekledi.

Facebook’un güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher ve küresel tehdit engelleme başkanı David Agranovich bir blogda kampanyaların çevrimiçi olarak birbirleriyle düello yaptığını söyledi.

“Ekibimiz ilk kez Fransa ve Rusya’dan, karşı tarafı sahte olduğu için arkadaşlık etme, yorum yapma ve eleştirme de dahil olmak üzere birbirleriyle aktif olarak etkileşimde bulunan iki kampanya buldu” dediler.

Facebook, “insanları kim oldukları ve ne yaptıkları konusunda yanıltmak için operasyonlarının merkezi bir parçası olarak sahte hesaplar kullandılar ve bizim eylemimizin temeli budur” dedi.

Fransız ağı, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’yi ve daha az ölçüde Nijer, Burkina Faso, Cezayir, Fildişi Sahili ve Çad’ı hedef aldı.

“Eşgüdümlü gerçek dışı davranışa” karşı politikayı ihlal eden 84 Facebook hesabı, 6 sayfa, 9 grup ve 14 Instagram hesabı içeriyordu.

Fransızca ve Arapça yayınların bir kısmı Fransa’nın Frankofon Afrika’daki politikaları, Rusya’nın CAR seçimlerine müdahalesi iddiaları, Fransız ordusu hakkında destekleyici yorumlar ve Rusya’ya yönelik eleştiriler hakkındaydı. İki Rus ağını bozan sosyal ağ, bir dizi grup ve sayfayla birlikte 274 Facebook hesabını ve 18 Instagram hesabını kaldırdı.

Gleicher ve Agranovich, “Bulgularımızla ilgili bilgileri kanun uygulayıcı ve endüstri ortaklarıyla paylaştık” dedi.

“Bu kötüye kullanımın kökünü kazımak için ilerleme kaydediyoruz, ancak daha önce de söylediğimiz gibi, bu devam eden bir çabadır ve bir adım önde olmak için sürekli olarak gelişmeye kararlıyız.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Fransız Ordusu ile İlgili Sahte Hesapları Kaldırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör