Gmail Hizmeti Çöktü, Tekrar Çalışması Saatler Aldı

İçerik: Gmail Hizmeti Çöktü, Tekrar Çalışması Saatler Aldı

blank
Pazartesi günkü geniş kesinti yaklaşık 45 dakika sürdü.

Google’ın bulutta barındırılan e-posta hizmeti, internet devinin platformunda yaşanan büyük kesinti sırasında kapatılmasından sadece bir gün sonra Salı günü “önemli” bir kesintiye uğradı.

Google, bir durum kontrol panelinde, insanların sorunlardan şikayet etmeye başladıktan yaklaşık iki buçuk saat sonra, 00:00 GMT’den (5:30 AM IST) kısa bir süre önce Gmail işlemlerini geri aldığını söyledi.

Google, durum kontrol paneli bildiriminde “Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ve sabrınız ve devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz,” dedi.

“Lütfen, sistem güvenilirliğinin Google’da en önemli öncelik olduğundan ve sistemlerimizi daha iyi hale getirmek için sürekli iyileştirmeler yaptığımızdan emin olabilirsiniz.”
Google’a göre, Gmail kullanıcıları hizmette hata mesajları, yüksek gecikme ve diğer alışılmadık davranışlarla karşılaştı.

Pazartesi günü yaşanan büyük bir kesinti, Gmail ve video paylaşım platformu YouTube gibi popüler Google hizmetlerini geçici olarak kesintiye uğratarak, pandemi sırasında insanların güvenmeye başladığı uzaktan eğitim, çalışma ve eğlenceyi raydan çıkardı.

Downdetector web sitesine göre, Google’ın genel merkezinin bulunduğu Kaliforniya’da yaklaşık 17.000 kişi en yoğun noktada saat 14: 30’da (4:00 IST) Gmail hizmeti sorunlarını bildirdi.

YouTube, Haritalar ve arama gibi diğer Google hizmetleri normal şekilde çalışıyor gibi görünüyordu.

Google’ın Pazartesi günkü kesinti hakkında söylediğine göre, kullanıcıların YouTube veya Gmail gibi hesaplara giriş yapmasını gerektiren hizmetler normalden daha yüksek hata oranlarına sahipti ve bu da insanların erişiminin reddedilmesine neden oldu.

Google, bu kesinti sırasında kontrol panelinde “kullanıcıların çoğunluğuna” yönelik hizmetler içerdiğini belirtti.

Zaten her yerde bulunan çevrimiçi hizmetler, COVID-19 salgınının ortasında bu yıl daha kritik hale geldi, çünkü milyonlarca kişi evden çalışıyor ve öğrenciler derslerini çevrimiçi alıyor.

Çevrimiçi hizmet sağlayıcılarda yaşanan kesintiler olağandışı değildir. İşletmeler ve bireyler için isteğe bağlı bulut hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Amazon yan kuruluşu olan Amazon Web Services (AWS), Kasım ayında büyük bir teknik kesinti yaşadı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gmail Hizmeti Çöktü, Tekrar Çalışması Saatler Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör