SpaceX ve NASA İlk Kez Başka Bir Şirketi Uzaya Götürdü

İçerik: SpaceX ve NASA İlk Kez Başka Bir Şirketi Uzaya Götürdü

blank
Başlangıç Astra, Rocket 3.2’sini Alaska’dan uzaya kısa bir yolculuğa gönderir.

Alaska’nın Kodiak Adası’ndaki Pacific Spaceport Kompleksinden Astra’s Rocket 3.2’nin Salı günü lansmanının ardından ticari uzay fırlatma oyununda ciddiye alınacak yeni bir isim var.

Bu, şirketin yörüngeye çıkabileceğini göstermeyi amaçlayan üç gösteri lansmanının ikincisiydi. Eylül ayındaki ilk fırlatma, Rocket 3.1’in yerden kalktığını gördü, sadece erken kapandı ve fırlatma rampasının yakınında düştü.

Salı günkü girişimi, Astra’nın henüz yörüngeye çıktığını görmedi, ancak roket, uzayın kenarı olarak kabul edilen Karman Hattını geçti.

Araç, test uçuşunda bir yük taşımadı, ancak şirket, Rocket Lab’ın şimdiden sunmaya başladığı şeye benzer bir sınıfın küçük uyduları ve diğer yükleri için fırlatma hizmetleri sunmayı hedefliyor.

Astra’nın liderlik ekibi, bol miktarda uzay endüstrisi deneyimine sahiptir. Kurucu ve CEO Chris Kemp, NASA’nın CTO’suydu ve mühendislik başkanı Chris Thompson, SpaceX’in kurucu ekibindeydi. Şirket, düzenli bir programda yörüngeye uygun fiyatlı erişim sunarak Rocket Lab gibileriyle rekabet etmeyi umuyor.

Salı günkü lansman canlı olarak yayınlanmadı, ancak Astra tweet güncellemeleri yaptı ve daha sonra görevin yukarıdaki video özetini yayınladı.

Bir sonraki test uçuşunun ne zaman yapılacağına dair bir haber yok. Şirket, ilk küçük uydu fırlatmaları için şimdiden rezervasyon alıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX ve NASA İlk Kez Başka Bir Şirketi Uzaya Götürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör