Twitter, İrlanda’da 4,50,000 Avro Para Cezası Aldı

İçerik: Twitter, İrlanda’da 4,50,000 Avro Para Cezası Aldı

blank
Twitter cezası, yeni bir Avrupa Birliği veri gizliliği sistemi kapsamında bir ABD firmasına uygulanan ilk yaptırımı işaret ediyor.

İrlanda’nın veri düzenleyicisi, yeni bir Avrupa Birliği veri gizliliği sistemi kapsamında bir ABD firmasına karşı ilk yaptırımda bazı özel tweetleri kamuoyuna açıklayan bir hata nedeniyle Twitter’a 4,50,000 EUR (kabaca Rs. 4 crore) para cezası verdi.

AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) “Tek Durak Mağaza” rejimi, İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu’nun AB genel merkezlerinin konumu nedeniyle blokta Twitter, Facebook, Apple ve Google’ın ana düzenleyicisi yapıyor.

GDPR 2018’den beri yürürlüktedir, ancak Twitter davası, önde gelen ulusal düzenleyicilerin diğer AB ulusal düzenleyicilerine danışmadan önce karar aldığı yeni bir anlaşmazlık çözüm sistemini kullanan ilk davadır.

Bazı Avrupa Birliği düzenleyicileri, İrlanda’nın ön Twitter kararına Mayıs ayında yayınlandığında itiraz ederek, Avrupa Veri Koruma Kurulu’nun üye devletler arasında üçte iki çoğunluğu güvence altına alması için uyuşmazlık çözüm organına yönlendirmeyi tetikledi.

Twitter cezası, bazı kullanıcıların korumalı tweetlerinin herkese açık hale getirildiği Android uygulamasındaki bir hataya yönelik 2019 araştırmasıyla ilgilidir.

Veri Koruma Komisyonu yaptığı açıklamada, özellikle Twitter’ın “ihlali DPC’ye zamanında bildirmemesi ve ihlali yeterli şekilde belgelendirememesi” nedeniyle tahsil edildi.

Twitter yaptığı açıklamada, olayın raporlanmasındaki gecikmenin “2018 Noel Günü ile Yeni Yıl Günü arasında personel bulunmasının beklenmedik bir sonucu olduğunu” ve gelecekteki olayların zamanında bildirilmesi için değişiklikler yaptığını söyledi.

Twitter’da yayınlanan bildiride, “Bu hatanın tüm sorumluluğunu üstleniyoruz ve ortaya çıkan sorunları hızlı ve şeffaf bir şekilde kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarımız dahil olmak üzere müşterilerimizin gizliliğini ve verilerini korumaya tamamen kararlıyız” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter, İrlanda’da 4,50,000 Avro Para Cezası Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör