Çin, İlk Ay Örnekleriyle Birlikte Chang’e 5’in Dönüşüne Hazırlanıyor

İçerik: Çin, İlk Ay Örnekleriyle Birlikte Chang’e 5’in Dönüşüne Hazırlanıyor

blank
Chang’e 5 sondasının bugün geç saatlerde veya Perşembe günü erken saatlerde geniş İç Moğolistan bölgesinin Siziwang bölgesine inmesi bekleniyor.

Çinli yer ekipleri, 45 yıldan uzun bir süre sonra aydan ilk taze kaya ve enkaz örneklerini geri getiren bir ay sondasının dönüşü için hazır bekliyor.

Chang’e soruşturmasının geniş İç Moğolistan bölgesinin Siziwang bölgesine Çarşamba günü geç saatlerde veya Perşembe günü erken saatlerde inmesi bekleniyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, yörünge dönüş aracından ayrılmadan önce, tüm sistemlerin beklendiği gibi çalıştığı Çarşamba günü erken saatlerde motorlarını ateşledi.

Medyaya göre, dönüş aracının kurtarılması, küçük boyutu, karanlık ve yoğun karı nedeniyle karmaşık olacak. Resmi Xinhua Haber Ajansı’nın aktardığına göre, planlar, paraşütlerden geçip aşağıya inmeden önce hızını düşürmek için Dünya atmosferinden bir ilk sıçrama gerçekleştirmesini gerektiriyor, bu da nereye ineceğini kesin olarak hesaplamayı zorlaştırıyor. kurtarma ekibi, dediği gibi.
Devlet yayın kuruluşu CCTV, Çarşamba sabahı karla kaplı çayırlarda bir üste duran dört askeri helikopteri gösterdi. Yerdeki araçlardaki mürettebat da sinyallere odaklanmaya çalışacak. Boyut olarak genişlerken, bölge Çin’in Shenzhou mürettebatlı uzay gemileri için bir iniş sahası olarak kullanılması nedeniyle nispeten tanıdık geliyor.

Chang’e 5, 1 Aralık’ta aya indi ve yüzeyden kepçe ile ve ayın kabuğunu 2 metre (yaklaşık 6 fit) delerek yaklaşık 2 kilogram (4.4 pound) numune topladı. Numuneler, bir çıkış aracı ile geri dönüş modülüne taşınan kapalı bir kapta biriktirildi.

Bir Çin bayrağını dalgalandıran kara aracı, yükseliş için fırlatma rampası olarak kullanıldıktan kısa bir süre sonra çalışmayı bıraktı ve numuneler aktarıldıktan sonra yörüngeden fırlatıldı ve ay yüzeyinde durdu.

Uzay aracının geri dönüşü, bilim adamlarının 1976’daki eski Sovyetler Birliği’nin Luna 24 robot sondasından bu yana yeni ay kayaları örneklerini ilk kez elde ettiklerini işaret edecek.

Chang’e 5, 23 Kasım’da Çin’in güney adası Hainan’daki bir fırlatma üssünden 23 gün sürmesi beklenen bir görevde patladı.

Çin’in üçüncü başarılı ay inişini işaret ediyor, ancak aydan tekrar yükselen tek iniş. Selefi Chang’e 4, ayın az keşfedilen uzak tarafına inen ilk sonda oldu ve insanların aydaki uzun süreli kalışını etkileyebilecek koşullar hakkında verileri geri göndermeye devam ediyor.

Ay, insanları oraya indirmeyi ve muhtemelen kalıcı bir üs inşa etmeyi planladığını söyleyen Çin uzay programının özel bir odak noktası oldu. Zaman çizelgesi veya diğer ayrıntılar açıklanmadı.

blank
Chang’e 5, 1 Aralık’ta aya indi ve yaklaşık 2 kilogram numune topladı

Çin de Mars’ı keşfetme çabalarına katıldı. Temmuz ayında, su aramak için bir arazi aracı ve bir robot gezici taşıyan Tianwen 1 sondasını fırlattı.

Çin’in uzay programı, ölümler ve fırlatma başarısızlıklarının damgasını vurduğu 1960’ların ABD-Sovyet uzay yarışından daha ihtiyatlı ilerledi.

2003 yılında Çin, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra kendi başına astronotu yörüngeye gönderen üçüncü ülke oldu.

Son uçuş, misyonun izlenmesine yardımcı olan Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliğini içeriyor. ABD, Çin uzay programının gizliliği ve yakın askeri bağlantılarıyla ilgili endişelerin ortasında, Kongre onay vermedikçe NASA ile CNSA arasındaki işbirliğini yasaklıyor. Bu, Çin’in, deneysel bir uzay istasyonunun fırlatılmasıyla telafi etmeye çalıştığı ve önümüzdeki iki yıl içinde kalıcı bir yörünge karakolunu tamamlamayı planladığı Uluslararası Uzay İstasyonunda yer almasını engelledi.

Chang’e 5’in getirdiği kayaların ve enkazın ABD ve eski Sovyetler Birliği tarafından elde edilenlerden milyarlarca yıl daha genç olduğu düşünülüyor ve ayın ve güneş sistemindeki diğer cisimlerin tarihine yeni bakış açıları sunuyor.

Ayın Oceanus Procellarum veya Fırtına Okyanusu olarak bilinen bir kısmından, eski zamanlarda volkanik olduğuna inanılan Mons Rumker adlı bir sitenin yakınında geliyorlar.

1969’dan 1972’ye kadar ABD’li astronotlar tarafından getirilen 382 kilogramlık (842 pound) ay numunelerinde olduğu gibi, bunlar yaş ve kompozisyon açısından analiz edilecek ve muhtemelen diğer ülkelerle paylaşılacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, İlk Ay Örnekleriyle Birlikte Chang’e 5’in Dönüşüne Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör