İzmir’in İlk Doğa Dostu Otobüs Durağı Hayata Geçti

İçerik: İzmir’in İlk Doğa Dostu Otobüs Durağı Hayata Geçti

blank
İzmir’in ilk doğa dostu otobüs durağı hayata geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeşil altyapı geliştirme stratejisi doğrultusunda bir ilki daha gerçekleştirdi. Çatısı bitkilerle kaplı “yeşil durak” Konak Bahribaba Transfer Merkezi’nde halka sunuldu. Doğal dokudan yoksun yerler için tasarlanan yeşil duraklar, beğenilirse ilk etapta Halkapınar Transfer Merkezi’ni süsleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu teknoloji ve uygulamalar geliştirme stratejisi doğrultusunda ‘yeşil durak’ projesini hayata geçirdi. Düşük bakım gerektiren, çatıda toz tutucu ve hava temizleme tesisleri bulunan durakların ilk örneği Konak Bahribaba Transfer Merkezi’nde hizmete girdi.

Çok kullanışlı
Isı adasının etkisini azaltarak mevsimsel hava koşullarının etkisini yumuşatan durak, yüksek karbon emme özelliği ile de karbon ayak izinin azalmasına katkı sağlıyor. Çatı bahçesi canlılar için bir yaşam alanı oluştururken, toplanan yağmur suyu da su tasarrufu için yeşil alana verilir. İstasyonun içindeki USB şarj alanı, bekleyen yolcuların telefon, tablet gibi cihazlarını şarj etmelerine olanak sağlıyor.

Halkapınar için tasarlandı
Doğal dokudan yoksun yerler için düşünülen Yeşil Durak Projesi başlangıçta Halkapınar Transfer Merkezi için planlandı. Konak Bahribaba Parkı’na yerleştirilen ilk örnek beğenilirse Halkapınar’daki tüm otobüs duraklarına uygulanacaktır. Diğer yandan durak çatılarına güneş panelleri ekleyerek kendi enerjisini üretmesi planlanıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İzmir’in İlk Doğa Dostu Otobüs Durağı Hayata Geçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör