NASA’nın Artemis Projesi ile 2023’te İlk Kanadalı Astronot Uzaya Çıkacak

İçerik: NASA’nın Artemis Projesi ile 2023’te İlk Kanadalı Astronot Uzaya Çıkacak

blank
Artemis II görevi, 2023’te yörüngeye gönderilen mürettebatlı bir test uçuşu görecek, ancak Ay’a gerçek bir iniş içermeyecek.

İnovasyon, bilim ve endüstri bakanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kanadalı bir astronotun NASA liderliğindeki Artemis projesinin bir parçası olarak 2023’te ilk kez bir ay görevinde yer alacağını duyurdu.

Bakan Navdeep Bains düzenlediği basın toplantısında, “Bir ilki daha duyurmaktan gurur duyuyorum: Kanada, Apollo misyonundan bu yana ilk mürettebatlı Ay görevinde ABD’ye katılacak” dedi.

“Bu, Kanada’yı ABD’den sonra derin uzayda astronotu olan ikinci ülke yapacak.”

ABD uzay ajansına göre, misyon, Artemis II, 2023’te yörüngeye gönderilen mürettebatlı bir test uçuşu görecek, ancak Ay’a gerçek bir iniş içermeyecek.

Bains, 1972’den beri Ay’a giden ilk görev için seçilen Kanadalı astronotu tanımlamadı.

Sekiz ülke, Avustralya, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri, NASA’nın 2024 yılına kadar insanları Dünya’nın en yakın komşusuna geri döndürmeyi amaçlayan Artemis programına katılmak için bir anlaşma imzaladı.
Ayrıca Ay yörüngesinde Gateway adı verilen bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’nın Artemis programına katılımının, ülkenin 24 yıl içinde 2,05 milyar Kanada Doları yatırım içeren yeni uzay stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

NASA, 2026 yılına kadar Geçit’i inşa etmeyi umuyor. Ay’a yapılacak görevler için bir iniş noktası görevi görecek. Artemis III, ilk kadın dahil astronotları 2024’te Ay’a gönderecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Artemis Projesi ile 2023’te İlk Kanadalı Astronot Uzaya Çıkacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör