TUSAŞ’tan Tunus’a 80 Milyon Dolarlık ANKA-S İHA Satışı

İçerik: TUSAŞ’tan Tunus’a 80 Milyon Dolarlık ANKA-S İHA Satışı

blank

TUSAŞ, Tunus’a yaklaşık 80 milyon ABD doları tutarında ANKA-S İHA ihraç edecek

Son yıllarda üretim kapasitesini artıran ve yeni başarılara imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yeni bir ihracat anlaşması imzaladı. Tunus Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasında 2019 yılında ikili görüşme ANKA İHA alımı için başladı. 2020’nin ilk aylarında İHA eğitim ve finansman konuları netleştirilerek görüşmelerde ilerleme sağlandı. Haber Türk’ün 13 Kasım 2020 tarihli haberine göre; TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığına 3 ANKA-S İHA ve 3 Yer Kontrol Sistemi teslim edecek.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil döneminde gerçekleşen ilk platform uçak ihracatı, Türk EXIMBANK tarafından finanse edilecek. Görüşmeler neticesinde, ihracat programının da Tunus’ta kredi şartlarının yerine getirilmesi ve sözleşme kapsamındaki karşılıklı yükümlülüklerin tamamlanmasıyla başladığı belirtildi.

TUSAŞ ile Tunus Hava Kuvvetleri arasındaki ihracat anlaşmasının yaklaşık değeri 80 milyon ABD dolarıdır. Ayrıca ihracat anlaşmasının ardından 52 Tunuslu pilot ve bakım personeline Ankara’daki TUSAŞ tesislerinde gerekli eğitim verilecektir.

ANK-S
Yeni nesil faydalı yükler ve milli tesislerin entegrasyonu ile uluslararası güvenlik standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, milli uçuşu ile emniyet ve operasyon kabiliyeti açısından sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterde yerini aldı. kontrol bilgisayarı, ulusal uçak kontrol bilgisayarı ve ulusal IFF.

ANKA-S, MALE (Orta İrtifa Uzun Havadan) İHA projesi, 25 Ekim 2013 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında üretim anlaşması ile ANKA İHA sistemlerinin alt tipi olarak hayata geçirildi. ANKA ve ANKA Blok-B sistemleri bazında geliştirilen ANKA-S, 2017 yılında hizmete girdi.

S versiyonunun bir diğer özelliği de sistemin uydudan kontrol edilebilmesidir. Uydudan kontrol edilebilme yeteneği ile kontrol mesafesi artırılarak genişletilmiş bir çalışma alanı oluşturulur.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUSAŞ’tan Tunus’a 80 Milyon Dolarlık ANKA-S İHA Satışı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör