2021, 5G Teknolojisi İçin Önemli Bir Yıl Olacak

İçerik: 2021, 5G Teknolojisi İçin Önemli Bir Yıl Olacak

blank

Kablosuz endüstrisi için 2020, yalnızca koronavirüs salgını nedeniyle değil, 5G çağının gerçek başlangıcı olduğu için dikkate değerdi. Gerçek ağların tam anlamıyla yutturmacaya ulaşmak için hala uzun bir yolu olsa da, en az bir hoş geldiniz değişikliğini başlattılar: kablosuz operatörler arasında yenilenen bir rekabet.

Yılın başında Verizon Amerika’nın en büyük operatörü olarak yerleşti, AT&T ikinci sıradaydı ve T-Mobile Sprint ile birleşmesini onaylatmak için çok zorluyordu. Ağ cephesinde, T-Mobile, 4G LTE’ye kıyasla fazla bir şey sunmayan ülke çapında düşük bantlı bir 5G ağıyla liderlik ediyordu, Verizon, çok daha yüksek hızlar sunan ancak yalnızca belirli şehir bloklarında çalışan bir milimetre dalga yayına odaklandı. ve AT&T her ikisiyle de uğraşıyordu.

Yıl sonuna doğru ilerlerken sektör altüst oldu. Verizon hala en büyük taşıyıcıdır, ancak ülke çapındaki 5G ağı, ABD 5G yarışında ilk sırayı alan T-Mobile’dan hala daha küçüktür. Nisan ayında Sprint birleşmesinin onayı sayesinde T-Mobile, en büyük ikinci taşıyıcı olarak AT & T’yi geride bırakmakla kalmadı, aynı zamanda düşük bant 5G’den önemli ölçüde daha hızlı hızlar sunan daha hızlı bir orta bant 5G ağının piyasaya sürülmesiyle de devam ediyor. yüksek frekanslı milimetre dalgasından çok daha iyi kapsama alanı ile. Bu arada AT&T, üçüncü sıraya düştü ve promosyonlar söz konusu olduğunda, özellikle hem yeni hem de mevcut müşterilere ağır indirimler sunan iPhone 12 anlaşmalarıyla en agresif taşıyıcılardan biri haline geldi.

Radikal değişim, aynı zamanda koronavirüsten başka bir dönüm noktası ve insanları hareket halindeyken ve bu yükseltilmiş ağları kullanmaktan alıkoyan küresel bir salgınla uğraşmak zorunda kalan kablosuz dünyanın altüst olmuş doğasının altını çiziyor. Bu rekabetçi doğa, 5G ve tüketicilerin hakimiyet üzerindeki mücadelenin yoğunlaşması beklenen 2021’e kadar devam etmelidir.

Yeni bir ağ savaşı
Son on yılda Verizon, ağ teknolojisini kullanıma sunan ilk büyük taşıyıcı olduğu dönemden itibaren 4G LTE’ye hakim oldu. Ancak 5G’nin yükselişinde Big Red T-Mobile’ı takip ediyor.

T-Mobile, Sprint birleşmesi sayesinde geniş bir liderlik açtı. Bugün 270 milyon kişiyi kapsayan en büyük düşük bant 5G ağına sahip ve Verizon’un hemen yakalayamayacağı daha hızlı orta bant ağının bu yılın sonunda 100 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

T-Mobile’ın teknoloji başkanı Neville Ray, 2021’in sonunda 200 milyon kişiyi kapsayan ülke çapında bir orta bant ağını hedeflediğini ve şu anda ülke çapında kapsama alanı için kullanılan düşük bant 5G’ye kıyasla çok daha yüksek hızlar sunduğunu söyledi. Ray, orta bant ağı üzerindeki ortalama hızların “1 Gbps’nin kuzeyinde” en yüksek hızlarla 300 ila 400Mbps arasında olmasını bekliyor.

T-Mobile, düşük bant ve orta bant ağ kapsamının yanı sıra milimetre dalga teklifini genişletmeye devam edecek, ancak ikincisi gelecek yılın ikinci yarısına kadar gerçek bir şekilde ulaşamayabilir. T-Mobile şu anda sadece yedi şehrin bazı bölgelerinde milimetre dalga 5G’ye sahip.

Ray, “Bizim için her şey, 2021 ve sonrasında herkesin görebileceği en iyi 5G mobilite deneyimini sunmakla ilgili” diyor. “Bunun üzerine 2020’de muazzam bir başlangıç ​​yaptık.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2021, 5G Teknolojisi İçin Önemli Bir Yıl Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör