2020 Elektrikli Bisikletler ve Scooterlar İçin Büyük Bir Yıldı

İçerik: 2020 Elektrikli Bisikletler ve Scooterlar İçin Büyük Bir Yıldı

blank

İnsanlar pandemiden çok önce elektrikli bisiklet ve scooter satın alıyorlardı. Bazıları onları ofise ulaşmanın ucuz ve güvenilir bir yolu olarak gördü. Diğerleri, kendilerini en yakın parka, süpermarkete veya brunch zamanı buluşmasına götürebilecek bir araç istedi. Yine de koronavirüs salgını endüstri için bir katalizör oldu. İlk başta, pek çok ülke sıkı bir tecrit uygularken, insanlar dışarıda güvenle egzersiz yapmanın bir yolunu arıyordu. Daha sonra, bu kısıtlamalar hafifledikçe, vatandaşlar diğer insanlarla temaslarını en aza indirecek – iş, zevk ya da işlerini tamamlamak için – dolaşmanın yeni yollarını aradılar. Birçoğu için bariz cevap, küçük bir elektrikli araçtı.

Nisan ayında bisiklet uzmanı Shimano, 13.000 Avrupalıya 12 ay öncesine kıyasla elektrikli bisiklet satın alma, kiralama veya genel olarak kullanma olasılıklarının daha yüksek olup olmadığını sordu. Yüzde beşi “çok muhtemel” olduğunu söylerken, yüzde 12’si “olası” olduğunu ve yüzde 8’i zaten bir e-bisiklete sahip olduğunu veya kullandığını bildirdi. State of the Nation raporunda Shimano, bu rakamları birleştirdi ve her dört Avrupalıdan birinin bu yıl ya sürdüğü ya da muhtemelen bir elektrikli bisiklet kullanacağı sonucuna vardı. Olumlu yanıt veren kişiler, eğlence ve aile bisiklet sürmek için en çok e-bisiklet kullanmakla ilgilendiklerini söylediler. İşe gidip gelme ikinci sırada geldi, ardından fitness ve yiyecek ve küçük çocuklar gibi ağır yükler taşıma izledi.

Birçok e-bisiklet üreticisi bu ilgiyi satışa dönüştürdü. Genellikle bisikletlerin Tesla’sı olarak tanımlanan Hollandalı bir girişim olan VanMoof, Ocak ve Ekim 2020 arasında siparişlerini her yıl ikiye katladı. Büyüme, hiç şüphesiz üçüncü nesil e-bisikletleri S3 ve X3 tarafından desteklendi. 21 Nisan’da. Bir sözcü Engadget’e, şirketin takip eden 24 saat içinde 4.400 sipariş aldığını söyledi. Bunlar, önceki iki yılın toplamını gölgede bırakan dört aylık bir satış penceresinin parçasıydı.

blank

Şirketin bu yıl portföyünü daraltma kararı aldığı göz önüne alındığında, bu büyüme özellikle etkileyici. VanMoof, S2 ve X2 motosikletlerinin versiyonlarını aküsüz olarak sunmuştu (bu nedenle motorlu versiyonlar Electrified S2 ve X2 olarak markalandı) ancak S3 ve X3 ile bu “akıllı bisiklet” konseptini terk etti.

Teknolojiye odaklanan bir başka yeni marka olan Cowboy da benzer bir büyüme yaşadı. Pili koltuk direğinin arkasına gizleyen şık e-bisikletinin satışları, bir önceki yıla göre yüzde 140 daha yüksek. Bir sözcü Engadget’e, satışların Mart ve Nisan ayları arasında yüzde 40 arttığını, tam da Avrupa’daki birçok ülkenin sıkı kilitleme önlemleri uyguladığını söyledi.

Kovboy bisikletlerinin çerçeveye gömülü bir GPS modülü var, bu nedenle şirket ayrıca sürücü davranışının yıl boyunca nasıl değiştiğini de izleyebildi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok bisikletçi geleneksel işe gidiş geliş döneminde ata binmeyi bıraktı. Cowboy, daha seyrek bisiklet sürdüklerini, ancak ortalama mesafelerinin arttığını, çoğunun ulaşımdan ziyade zevk için gittiğinin bir işareti olduğunu belirtti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2020 Elektrikli Bisikletler ve Scooterlar İçin Büyük Bir Yıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör