Başarılı Bir Deney Bizi Kuantum İnternete Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

İçerik: Başarılı Bir Deney Bizi Kuantum İnternete Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

blank
Teknoloji, kriptografi ve arama gibi bilgi işlem alanlarında devrim yaratabilir.

Kuantum internet gerçeğe bir adım daha yaklaştı. Bu hafta, Caltech, Enerji Bakanlığı Fermilab, AT&T, Harvard Üniversitesi, NASA’nın Jet Propulsion Lab ve Calgary Üniversitesi’nden bilim adamlarından oluşan ortak bir araştırmacı ekibi, yaklaşık 27 millik fiberde kübit fotonları başarıyla ışınladıklarını açıkladı. optik kablo.

Diğer bilim adamları benzer projeler üzerinde çalışırken, bu grup kuantum bilgisini böylesine büyük bir mesafeden ışınlayan ilk gruptur. Dahası, bunu iki ayrı ağda ve yüzde 90’ın üzerinde bir doğrulukla yaptılar. Ekipteki araştırmacılardan biri, Motherboard’a ağları “kullanıma hazır” bileşenleri kullanarak kurduklarını ve teknolojilerinin mevcut telekomünikasyon ekipmanıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Ekibin bulgularını yayınladığı PRX Quantum’da, çalışmalarının “pratik cihazlarla yüksek kaliteli kuantum İnternet için gerçekçi bir temel” sağladığını söylüyorlar. “Bu, küresel iletişimi yürütme şeklimizi yeniden tanımlayacak bir teknoloji geliştirme yolunda önemli bir başarıdır.” Uzmanlar, kuantum internetin, kriptografi ve arama dahil olmak üzere çeşitli bilgi işlem alanlarında devrim yaratabileceğine inanıyor.

Kübitleri büyük bir mesafeden ışınlama süreci aslında maddenin aktarılmasını içermez. Bunun yerine, bir çift parçacığın özelliklerinin, aralarındaki mesafeden bağımsız olarak bağlı kalacakları şekilde birbirine bağlandığı dolaşıklık adı verilen bir olgudan yararlanır.

Caltech ve Fermilab ekipleri, kemerlerinin altında 13 millik iki ağ ile, Chicago’da Illinois Express Quantum Network adlı şehir ölçeğinde bir ağ kurmayı planlıyor. Ancak Comcast veya AT&T internetinizi henüz değiştirebileceğinizi beklemeyin – ve hayır, bu teknolojiyi yakın zamanda insanları ışınlamak için de kullanmayacağız. Makalenin ortak yazarı olan parçacık fizikçilerinden biri olan Maria Spiropulu, Motherboard’a “Sosyal medyadaki insanlar bir kuantum internet sağlayıcısına kaydolmaları gerekip gerekmediğini soruyorlar (elbette şaka olarak)” dedi. “(Çok) daha fazla Ar-Ge çalışmasına ihtiyacımız var.”

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Başarılı Bir Deney Bizi Kuantum İnternete Bir Adım Daha Yaklaştırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör