Dünyada Tren Kaç Yıl Önce ve İlk Kez Nerede Kullanıldı?

İçerik: Dünyada Tren Kaç Yıl Önce ve İlk Kez Nerede Kullanıldı?

blank
İlk ticari trenin Liverpool ve Manchester arasında 1830’da çalışmaya başladığı yazıyor.

Tren 1800’lü yılların başında dünyada ilk kez İngiltere’de kullanıldı. Tren, Richard Trevithick adlı bir mühendis ile İngiltere’nin Pennydarran kentinde bir maden sahibinin iddiaları üzerine doğdu.

Mühendis Trevithick, Pennydarran’dan Cardiff’e tren yolu üzerinden kendi buharlı makinesi ile 10 tonluk demir yükü zorlanmadan taşıyabileceğini iddia etti. Böylece 6 Şubat 1804’te Tram-Waggon adlı bir lokomotif Cardiff’ten 10 tonluk demir yükü ve 70 yolcu arabası ile yola çıktı. 16 km uzunluğundaki Pennydarran-Cardiff yolu, bekleme ve onarımlar dikkate alınarak 5 saatte aşılabildi. Bu başarılı sonuca rağmen, Trevithick şanssızdı ve bu yeni makineyi daha fazla geliştiremedi ve böylece makinenin o günlerin ortak taşıma aracı olan hayvanlardan daha üstün ve etkili olduğunu kanıtladı. Bu nedenle trenin icadı başka bir İngiliz olan George Stephenson’a atfedilir. Daha sonraki yıllarda George Stephenson platform, lokomotif ve vagon tasarımlarını çizip gerçekleştirdi. Böylece o günün buharlı lokomotifi… bir kalkınmanın sembolü haline geldi. Stephenson, 27 Eylül 1825’te İskoçya’da Darlingthon ile Stockton arasında sadece yolcu ve yük taşıyan treni kullandı. Yine beş yıl sonra Stephenson, ticari önemi büyük olan Liverpool-Manchester hattında 24 km / s hızla gidebilen Rocket adlı yeni bir lokomotif modeliyle yarışmayı kazandı. Ancak Yuval Noah Harari From Animals to Gods – Sapiens’de (sayfa 348) ilk ticari trenin Liverpool ve Manchester arasında 1830’da çalışmaya başladığını yazıyor.

50 km uzunluğundaki Liverpool-Manchester hattının ardından İngiltere’de on yılda bitirilen veya tamamlanan demiryollarının toplam uzunluğu 2.000 km’ye ulaştı. Demiryolları 1831’de Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1832’de Fransa’da, 1835’te Belçika ve Almanya’da, 1837’de Rusya’da ve 1848’de İspanya’da kullanılmaya başlandı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyada Tren Kaç Yıl Önce ve İlk Kez Nerede Kullanıldı?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör