Japon Uzay Ajansı Ryugu Asteroidinden Toplanan Örnekleri Gösteriyor

İçerik: Japon Uzay Ajansı Ryugu Asteroidinden Toplanan Örnekleri Gösteriyor

blank
Asteroid Ryugu’nun yüzeyi işte böyle görünüyor

Japonya’nın uzay ajansı JAXA, uzay aracı Hayabusa2’nin kısa süre önce iade edilen örnek kapsülünü açtı ve görevin Ryugu asteroidinden malzeme toplamayı başardığını gördü. Ayrıca kollektörün içindeki bir gaz örneğinin “Dünya’nın atmosferik bileşiminden farklı olduğunu” doğruladı ve bunun da kareye benzer asteroidden geldiğini doğruladı.

Hayabusa2, Ryugu’yu takip ederek 2018 ve 2019’da 16 ay geçirdi ve kaya ve toz toplamak için yüzeyde iki gol attı. Bunları, diğer asteroitlere gitmeden önce Dünya’ya bıraktığı bir “tamatebako” veya “hazine kutusu” örnek kapsülünde sakladı.

Bu kapsül, 6 Aralık’ta Avustralya taşrasına indi ve JAXA bilim adamları, onu hızla Avustralya’daki “Hızlı Bakış Tesisi” veya QLF adlı bir pop-up laboratuvara taşıdı. Bilim adamları kısa bir süre sonra gazları yakaladıklarını doğruladılar, ancak sonda bunların dünya dışı kökenli olduklarını doğrulamak için daha fazla test yapılmasını gerektirdi. Ekip dün, gaz örneğinin orijinal analizle eşleştiğini doğruladı ve derin uzaydan yakalanan ilk gazları doğruladı.

Aynı zamanda JAXA, asteroid yüzeyinden kara döküntü ve küçük kayalar şeklinde yakalanan materyali gösterdi. “A” numune odasında bulundular, bu nedenle JAXA, iki konma işleminin ilkinde bunların toplandığına ve depolandığına inanıyor. İkinci temas, “C” odasında saklanacak numuneleri başlatmalıydı. Daha önce ajans, ana odaların hemen dışında eklenen Ryugu’dan geldiği sanılan “kara kum” taneciklerinin varlığını doğruladı.

Malzemeleri tartmak ve onaylamak için tüm odaları açtıktan sonra, JAXA mikroskoplar ve kızılötesi spektra analizi kullanarak numuneleri değerlendirmeye başlayacaktır. Kompozisyon hakkında 2021’in başlarında daha fazla bilgi edinmeliyiz ve 2021’in sonunda JAXA, örnekleri NASA ve diğer kurumlarla paylaşmaya başlayacak.

Şimdiye kadar JAXA, 1 ila 2 gram malzeme topladığını veya umduğu 100 miligramdan 10 ila 20 kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor. Doğruysa, şimdiye kadar doğrudan uzaydan toplanan en büyük asteroit örneği olacaktır. Diğer tek dünya dışı asteroit örneği de Japonya’dan, sadece 1 miligram malzeme toplayan Hayabusa1 görevi aracılığıyla geldi.

Bu aynı zamanda Dünya’ya düşen asteroit yığınlarının aksine Hayabusa2 örneklerinin karasal kontaminasyondan arınmış olduğu anlamına gelir. Bilim adamları, esasen eski güneş sistemimizin eserleri olan malzemelerin, Dünya’nın ve hatta yaşamın başlangıçta nasıl oluştuğuna dair ipuçları sağlayacağını umuyorlar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Japon Uzay Ajansı Ryugu Asteroidinden Toplanan Örnekleri Gösteriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör