Moderna COVID-19 Aşısı’nın ABD’de acil kullanıma izin Verildi

İçerik: Moderna COVID-19 Aşısı’nın ABD’de acil kullanıma izin Verildi

blank

Moderna COVID-19 aşısına ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından acil kullanım izni verilmiştir. Karar Cuma akşamı geldi ve Moderna’yı Amerika Birleşik Devletleri’nde acil kullanım için onaylanan ikinci koronavirüs aşısı yaptı.

Stephen Hahn, “COVID-19’un önlenmesi için şu anda iki aşının mevcut olmasıyla, FDA, Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün çok sayıda hastaneye yatış ve ölüme neden olan bu küresel salgına karşı mücadelede önemli bir adım daha attı” dedi. , FDA komiseri. “FDA’nın açık ve şeffaf bilimsel inceleme süreci sayesinde, iki COVID-19 aşısı, güvenlik, etkinlik ve üretim kalitesi için sıkı standartlara bağlı kalarak hızlandırılmış bir zaman diliminde onaylandı.”

OK, Perşembe günü Moderna’nın COVID-19 aşısını destekleyen bir FDA danışma panelini takip ediyor. % 94 etkili olduğu söylenen aşı, önümüzdeki hafta en kısa sürede uygulanmaya başlayabilir. Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi olarak bilinen bağımsız bir uzman grubundan gelen danışma panelinin önerisi, Pfizer’in COVID-19 aşısının desteklenmesinden ve ardından yetkilendirilmesinden bir hafta sonra geldi.

Moderna, geçen ay FDA acil durum onayı için başvurdu. Hem Moderna hem de Pfizer aşıları deneysel RNA aşılarıdır. Hücrelere proteinleri nasıl inşa edeceklerini söyleyen bir molekül olan sentetik haberci RNA veya mRNA kullanırlar. Daha sonra hücreleri, tipik olarak COVID-19’a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2’de bulunan proteinleri üretmeleri için kandırabilirler. Bu da, hastaları hasta etmeden enfeksiyona karşı korumak için bağışıklık sistemini uyarır.

Eksi 94 Fahrenhaytta saklanması gereken Pfizer’in aşısının aksine, Moderna’nın 30 güne kadar 36 ila 46 Fahrenheit arasında saklanması daha kolay erişilebilir olmasını sağlar. ABD yetkilileri, bu haftanın başlarında FDA acil kullanım izni verildikten sonra yaklaşık 6 milyon doz Moderna aşısı göndermeyi planladıklarını söylediler.

Aşı olmak için öncelik verilen kişiler arasında yer alan sağlık çalışanları, ilaç devinin klinik deneylerde% 95 etkinlik gösterdiğini söylediği Pfizer aşısını şimdiden almaya başladı.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci geçen hafta bir panelde, ABD’nin insanların ezici çoğunluğunu aşı olmaya ne kadar erken ikna ederse olayların o kadar çabuk “normale yakın” olacağını söyledi.

Ve uzmanlar, yeterince Amerikalı aşı olana kadar maske takmaya devam etmenin ve sosyal mesafeyi uygulamanın kritik olduğunu söylüyor, ki bu hala birkaç ay uzakta.

Klinik araştırmaların çeşitli aşamalarında birkaç düzine koronavirüs aşısı var ve bazıları potansiyel yetkilendirme için sunulmaya neredeyse hazır. Uzmanların çoğu, önümüzdeki yılın başlarında dağıtmaya daha çok hazır olacağımızı söylüyor.

İlk COVID-19 vakaları bir yıl önce bu ay Çin’de bildirildi. Mart ayına gelindiğinde bir salgın tam anlamıyla yürürlükteydi. Johns Hopkins koronavirüs kontrol paneline göre, dünya çapında 74 milyondan fazla vaka doğrulandı ve Perşembe günü itibariyle 1,6 milyondan fazla insan COVID-19’dan öldü.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Moderna COVID-19 Aşısı’nın ABD’de acil kullanıma izin Verildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör