2020’de Teknolojide Gerçekleşen En Önemli 7 Şey

İçerik: 2020’de Teknolojide Gerçekleşen En Önemli 7 Şey

blank

Bu yıl meydana gelen, hepsini kaplayamayacak kadar çok kayda değer şey oldu. Yine de, 2020’nin çok ötesinde kalıcı bir etkiye sahip olacak birkaç şey olduğunu düşünüyorum. Bunu aklımda, en çok haber yapan veya günlük hayatımızda en büyük etkiyi yaratan konulara dönüp baktım. .

 1. Zoom
  Gerçekten hiçbir yolu yok, bu Zoom’un bir şey olduğu yıldı. Elbette, başka video konferans araçları da var, ancak şu ana kadar çoğu insan için kullanımı en kolay olan Zoom’du. Sonuç olarak, iş toplantılarından piyano derslerine, sanal okula, Paskalya ve Şükran Günü buluşmalarına kadar hemen her şeyi yaptığımız yer haline geldi.

Yıl, Zoom için zorluklar yaşamadı ve şirket, güvenlik ve gizlilik özelliklerini önemli ölçüde yükseltmek zorunda kaldı, ancak sonunda, insanlar Microsoft Teams veya Google Meet veya WebEx’i kullandıklarında bile çoğu hala düşünüyor. tümü Zoom olarak.

 1. M1 Mac’ler

Bu yıl piyasaya sürülen çok sayıda bilgisayar vardı, ancak hiçbiri Apple-Silikon destekli M1 Mac’ler kadar önemli değildi. Sadece performans açısından çok etkileyici olmakla kalmayıp, bilgisayar olarak düşündüğümüz cihazların gelecekteki yönü hakkında da bir açıklama yaptılar.

Onlarca yıldır Intel, baskın silikon çip üreticisi olmuştur ve en yeni Mac’ler bu konuma yönelik ilk gerçek tehdidi temsil etmektedir çünkü Apple, diğer tüm bilgisayarların sahip olduğu ödünler olmadan ultra yüksek performansı ve tam günlük pil ömrünü birleştirmeyi başarmıştır. yapmamızı istedi.

 1. Katlanabilir Cihazlar
  Gerçek donanım hala biraz çarptı ya da eksikti, ancak bir fikir olarak, Samsung Z Fold2 ve Microsoft Duo gibi katlanabilir cihazlar bu yıl anlarını yaşadılar. Bu listeyi yapmalarının nedeni, herkesin kullanmaya başladığı bir şey olmaları değil, onları oluşturan şirketlerin en azından kullanabileceğiniz bir şey olduklarını kanıtlamalarıdır.

Yazılım biraz iyileştirme gerektirse bile, Z Katlama2 ve Duo son derece iyi yapılmış donanım parçalarıdır. Bununla birlikte, şirketlerin bu cihazları nasıl inşa edeceklerini bile çözebilecekleri fikri, geçen yıl kadar kesin bir şey değildi

blank

4. Online Yayınlar
Video akışı bu yıl yeni değildi, ancak bu kesinlikle daha önce olmadığı şekilde konuşmalara hakim olduğu yıldı. Elbette, Netflix neredeyse on yıldır kraldı, ancak bu yıl büyük oyuncuların sayısı neredeyse iki katına çıktı.

Teknik olarak Apple TV + ve Disney + 2019’un sonunda piyasaya sürüldü, ancak ikincisi bu yıl 80 milyondan fazla aboneye ulaştı. Milyonlarca Amerikalının yılın büyük bölümlerinde içeride kalmasına kesinlikle yardımcı oldu, ancak akışların büyümesi, bundan beş yıl sonra beklediğimiz şeye hızlandı.

blank
 1. Çevrimiçi Etkinlikler
  2020’de konferanslardan ürün lansmanlarına kadar her şey değişen derecelerde başarı ile sanal hale geldi. Bazı durumlarda, çevrimiçi versiyonun aslında binlerce insanı bir şehre uçurmaya çalışmaktan ve onları bir tiyatro ya da kongre merkezine sıkıştırmaktan daha iyi bir deneyim olduğunu iddia edebileceğinizi düşünüyorum.

Diğer durumlarda, şirketler şahsen yapmaya alıştıkları şeyi çevrimiçi olarak yeniden yaratmaya çalıştılar. En çarpıcı şeylerden biri, işler “normale” dönmeye başlasa bile, çevrimiçi etkinliklerin hiçbir yere gitmemesinin tamamen muhtemel görünmesidir.

 1. Yönetmelik
  Hem Google hem de Facebook, federal hükümet ve eyalet başsavcılarının açtığı davalarla vuruldu. Rekabete aykırı iş uygulamalarından içerik moderasyonuna kadar her konuda Kongre’den önce sıcak koltuğunda Apple ve Amazon’a (diğer zamanlarda Twitter’da) katıldılar. İkincisi, Covid-19 salgını ve 2020 seçimi, teknoloji şirketlerinin hayatlarımız üzerinde ne kadar etkisi olduğunu ön plana çıkardı.

Görünüşe göre 2020, herkesin büyük teknolojiye karşı (kelimenin tam anlamıyla) davasını açmaya karar verdiği yıldı. Her şeyin nasıl sarsıldığını görmek için bir süre beklememiz gerekecek, ancak hata yapmayın, sektöre karşı yapılan baskının miktarı, bu değişimin gelme olasılığını hiç olmadığı kadar artırıyor.

 1. Gizlilik
  Teknoloji şirketlerinde swipe’lar alan sadece düzenleyiciler değildi. Bunu birbirlerine yapmaya çok istekliydiler. Bu savaşların en kalıcı olacağını düşündüğüm şey, 2020, tüketicilerin kişisel bilgilerinin nasıl kullanıldığını anlamaya başladığı yıl oldu.

Apple, iOS 14’te kullanıcılara gizlilikleri konusunda bir seçenek sunmayı amaçlayan ve Facebook’tan şiddetli bir tepki uyandıran bir dizi değişiklik yaptı. Bu değişiklikler önümüzdeki birkaç ay içinde yapılacak ve reklamverenlerin müşterilere ulaşmanın yeni yollarını bulmasını gerektirecek, ancak gizlilik kedisi artık çantadan çıktığı için geri gelmeyecek.

blank

Bonus: 5G
Özellikle iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak 5G hakkında kesinlikle çok şey duyduk. Apple alışılmadık bir şekilde iPhone lansmanının bir kısmını Verizon’un CEO’su Hans Vestberg’e kablosuz operatörün 5G ağını tanıtması için devretti. Yine de, çoğu insanın sahip olduğu tek 5G deneyimi, şebeke işaretinin yanındaki küçük simgeden ibaret.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2020’de Teknolojide Gerçekleşen En Önemli 7 Şey

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör