Aşılar ve Hamilelik Söz Konusu olduğunda Büyük Bir Veri Boşluğu Var

İçerik: Aşılar ve Hamilelik Söz Konusu olduğunda Büyük Bir Veri Boşluğu Var

blank

Birleşik Krallık’ta 137.000’den fazla kişiye ilk Covid-19 aşısı dozları verildi – bu, önümüzdeki yıla kadar devam edecek uzun bir toplu aşılama sürecinin başlangıcı. Ancak, hükümetin erken aşılama için dokuz öncelikli grubundan birine girseler bile aşıdan kaçınmaları tavsiye edilen bir grup insan var: hamile ve emziren kadınlar.

Hükümetin resmi tavsiyesi, hamile kadınların ve emzirenlerin de Covid-19 aşısı almaması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, ABD ve Kanada’da, düzenleyiciler, bazı hamile kişilerin aşı olup olmadıklarına karar vermelerine izin veriyor. Öyleyse neden bir fark var?

Birleşik Krallık’ta hamile insanlar Covid-19’dan orta derecede risk altında olarak sınıflandırılır – 70 yaşın üzerindekilerle aynı kategori veya diyabet gibi rahatsızlıklar. Kasım ayında ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yapılan bir araştırma, hamile kadınların aynı yaştaki hamile olmayan kadınlara kıyasla ciddi Covid-19 riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ancak BioNTech / Pfizer aşısının hamile veya emziren herhangi bir kişide güvenliği hakkında çok az veriye sahibiz, çünkü bunlar normalde olduğu gibi denemelerden çıkarıldı.

Birleşik Krallık’ın tıbbi düzenleyicisi İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Dairesi (MHRA), verilerin yetersizliği nedeniyle, hamile veya emzirenlerin aşı olmayacağını söyledi. MHRA yaptığı açıklamada, “Pfizer / BioNTech Covid-19 aşısı için yapılan klinik deneyler hamile veya emziren kadınları içermiyordu” dedi.

“Bu nedenle, ihtiyati tedbir olarak önerimiz, daha fazla veri elde edilene kadar aşının hamile veya emziren kadınlara verilmemesidir. Bu kararlar şu anda veri bulunmadığını yansıtmakta ve belirli bir endişe bulgusunu yansıtmamaktadır. bununla ilgili çalışmalar planlanıyor, sonuçları mevcut olduğunda sunulacak ve rehberlik buna göre değiştirilecek – uygunsa. “

Bu, herhangi bir yeni ilaç veya aşı için standarttır, ancak bunlar normal zamanlar değildir. Bunu kabul ederek, ABD düzenleyicileri – hem Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) hem de CDC – başka türlü risk altında olan hamile kişilerde aşının kullanılmasını onaylayarak Pfizer’a hamile kadınlarda güvenliğini izlemesini söylediler. Kanada düzenleyicisi benzer bir yol izledi ve bir risk değerlendirmesi, aşının faydalarının anne veya fetüs için risklerden daha ağır bastığına karar verirse, aşının önerilebileceğini söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Aşılar ve Hamilelik Söz Konusu olduğunda Büyük Bir Veri Boşluğu Var

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör