2021 Kia Sorento Hybrid İncelemesi: Verimli, Ucuz ve Şık Bir SUV

İçerik: 2021 Kia Sorento Hybrid İncelemesi: Verimli, Ucuz ve Şık Bir SUV

blank

Kia’nın güvenilir Sorento SUV’si 2002’den beri piyasada, ancak sıcak kazı, şimdi gerçek bir şeftali. 2021 Sorento, şık bir stil ve tonlarca yenilikçi teknoloji sunuyor, ayrıca yeni bir hibrit güç aktarma organı da var.

Sorento Hybrid, 1.6 litrelik turbo I4 motoru 44 kilovatlık bir elektrik motoruyla eşleştiriyor. Toplam güç çıkışı 228 beygir gücü ve 258 pound-feet tork olarak derecelendirilmiştir, bu bir Toyota Highlander Hybrid’de elde ettiğinizden daha fazla, ancak 3.3 litrelik V6 ile Ford Explorer Hybrid’de sunulanlardan daha az. Önden çekiş standarttır ve dört tekerlekten çekiş mevcut değildir ve altı ileri otomatik şanzıman vites değiştirme görevlerini yerine getirir.

Bu güç aktarma organı kombinasyonu bolca kalk ve hareket sunuyor ve Sorento’yu dik yokuşlara uçururken veya otoyola girerken güçsüz olduğumu asla hissetmiyorum. Bunun da ötesinde, Sorento Hybrid aslında Eco modunda sürüldüğünde en iyi durumdadır, çünkü gazı susturmaz veya şanzıman programlamasını sinir bozucu olacak kadar değiştirmez. Comfort, Smart veya Sport modlarına geçmek, Sorento’nun tavrında da gözle görülür bir değişiklik sağlamıyor gibi görünüyor.

Vites küçültme gerektiğinde ara sıra yaşanan bir gecikmenin yanı sıra, altı ileri otomatik, işini sorunsuz ve takdire şayan bir şekilde yerine getiriyor ve büyük ölçüde arka plana doğru kayboluyor. Yolculuk mükemmel bir şekilde uyumludur ve Oakland, California’nın ortalama caddelerinin kırık kaldırımındaki lekeleri emebilir. Direksiyon hafif olmasına rağmen hala çok doğru.

Bununla birlikte, frenler söz konusu olduğunda hafif bir öğrenme eğrisi vardır. Bazen pürüzsüz ve doğrusaldırlar. Bazen, rejeneratif enerjiyi yakalayıp 1,5 kWh bataryaya geri gönderirken süper kapıcı oluyorlar. Tam bir anlaşma kırıcı değil, ama harika da değil.

Hibrit güç aktarım mekanizmasını tercih etmenin en büyük nedeni yakıt ekonomisidir. EPA, 2021 Sorento Hybrid’i şehirde galon başına 39 mil, 35 mpg otoyol ve 37 mpg birleşik olarak değerlendiriyor, ancak itiraf edeyim, birkaç günlük sürüşten sonra sadece 34.3 mpg görüyorum. Öyle olsa bile, meslektaşım Craig Cole’un 2,5 litrelik turbo motoruyla sadece gazla çalışan Sorento’da ortalama 27,2 mpg’den daha iyi.

Bir 2.5T Sorento ile karşılaştırıldığında, Hibrit, nispeten kısa bir 8.6 saniyede, 0-60 mil / saat hızda yaklaşık bir saniye daha yavaştır. Yalnızca önden çekişli Sorento Hybrid, yalnızca gaz kullanan kardeşinin yarısı kadar çekebilir: 3.500’e kıyasla 1.654 pound. Ayrıca ikinci sırada diz mesafesini de biraz kaybedersiniz.

İkinci sıra yine de rahat. 5 fit, 9 inç boyunda, kaptan sandalyelerinde dolaşmak için bolca yerim var ve hatta kendimi üçüncü sıraya bile sokabilirim. Sorun şu ki, arka koltuk sıraları hemen hemen yerde, bu yüzden dizlerim kulaklarıma kadar. Eğlenceli değil.

Sorento Hybrid EX test cihazım, elmas şekilli delikli deri koltukların yanı sıra biraz dokuya sahip bazı fırçalanmış alüminyum kaplamalara sahiptir. Saklama için çok sayıda küçük bölme vardır ve elektronik vites seçici orta konsolda da yer açar. Alt kısımlar o kadar küçük ki pratikte kullanışsız olsalar da, üst üste konulmuş ikizkenar yamuk hava menfezlerini gerçekten güzel.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2021 Kia Sorento Hybrid İncelemesi: Verimli, Ucuz ve Şık Bir SUV

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör