Apple 2024’e Kadar Otonom Otomobil Üretimini Hedefliyor

İçerik: Apple 2024’e Kadar Otonom Otomobil Üretimini Hedefliyor

blank
Apple stratejisinin merkezinde, pillerin maliyetini “radikal bir şekilde” düşürebilecek ve aracın menzilini artırabilecek yeni bir pil tasarımı bulunuyor.

Bu konuya aşina kişiler Reuters’e verdiği demeçte, Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojisi ile ilerliyor ve 2024’ü kendi çığır açan pil teknolojisini içerebilecek bir binek araç üretmeyi hedefliyor.

İPhone üreticisinin Project Titan olarak bilinen otomotiv çabaları, kendi aracını sıfırdan tasarlamaya başladığı 2014 yılından bu yana dengesiz bir şekilde ilerledi. Bir noktada Apple, yazılıma odaklanma çabasını geri çekti ve hedeflerini yeniden değerlendirdi. Tesla’da çalışan bir Apple gazisi olan Doug Field, 2018’de projeyi denetlemek için geri döndü ve 2019’da ekipten 190 kişiyi işten çıkardı.

O zamandan beri Apple, artık tüketiciler için bir araç yapmayı hedefleyecek kadar ilerledi, çabaya aşina iki kişi, Apple’ın planları kamuya açık olmadığı için isim verilmemesini istedi. Apple’ın kitle pazarı için kişisel bir araç üretme hedefi, sürücüsüz bir araç çağırma hizmeti için yolcuları taşımak için robo-taksiler inşa eden Alphabet’s Waymo gibi rakiplerle çelişiyor.

Bir araç yapmak, her yıl dünyanın dört bir yanından parçalarla yüz milyonlarca elektronik ürün üreten, ancak hiçbir zaman araba yapmayan, derin ceplere sahip Apple için bile bir tedarik zinciri zorluğunu temsil ediyor. Elon Musk’ın Tesla’sının, nihayetinde sürekli kar sağlayan arabalara dönüşmesi 17 yıl sürdü.

Project Titan’da çalışan bir kişi, “Gezegende bunu yapacak kaynaklara sahip bir şirket varsa, muhtemelen Apple’dır. Ama aynı zamanda bir cep telefonu değil” dedi.

Apple markalı bir otomobili kimin monte edeceği belirsizliğini koruyor ancak kaynaklar, şirketin araç üretmek için bir üretim ortağına güvenmesini beklediklerini söylediler. Ve yine de Apple’ın, Apple markalı bir araba satan iPhone üreticisi yerine geleneksel bir otomobil üreticisi tarafından üretilen bir otomobille entegre edilecek otonom bir sürüş sistemine yönelik çabalarının kapsamını azaltmaya karar verme şansı var. katma.

Apple’ın planlarını bilen iki kişi, salgınla ilgili gecikmelerin üretime başlamayı 2025’e veya sonrasına itebileceği konusunda uyardı.

Tesla hisseleri, Pazartesi günü S&P 500’de görücüye çıktıktan sonra Pazartesi günü yüzde 6,5 düşüşle sona erdi. Haberlerin ardından Apple hisseleri yüzde 1.24 yükseldi.

Şirketin planlarına aşina olan iki kişi, Apple’ın kendi kendine giden arabaların yolun üç boyutlu bir görünümünü elde etmesine yardımcı olan lidar sensörleri de dahil olmak üzere sistemin unsurları için dış ortaklardan yararlanmaya karar verdiğini söyledi.

Bir başkası, Apple’ın arabasında farklı mesafeleri taramak için birden fazla lidar sensörünün bulunabileceğini söyledi. Bu kişi, bazı sensörlerin Apple’ın dahili olarak geliştirdiği lidar birimlerinden türetilebileceğini söyledi. Apple’ın bu yıl piyasaya sürdüğü iPhone 12 Pro ve iPad Pro modellerinin her ikisi de lidar sensörlere sahip.

Reuters daha önce Apple’ın potansiyel lidar tedarikçileriyle görüştüğünü ancak aynı zamanda kendi sensörünü oluşturmayı da incelediğini bildirmişti.

blank

İnsanlardan biri, otomobilin bataryasına gelince, Apple bataryadaki münferit hücreleri toplayan ve batarya malzemelerini tutan poşet ve modülleri ortadan kaldırarak batarya paketinin içinde yer açan benzersiz bir “tek hücreli” tasarım kullanmayı planladığını söyledi.

Apple’ın tasarımı, pilin içine daha fazla aktif malzemenin yerleştirilebileceği ve bu da araca potansiyel olarak daha uzun bir menzil verebileceği anlamına geliyor. Apple ayrıca, LFP veya lityum demir fosfat adı verilen pil için bir kimyayı inceliyor, ki bu kişi doğası gereği aşırı ısınma olasılığı daha düşük ve bu nedenle diğer lityum iyon pil türlerinden daha güvenli.

Kişi, Apple’ın pil teknolojisi için “Bir sonraki aşama,” dedi. “İPhone’u ilk gördüğünüz zamanki gibi.”

Apple daha önce Magna International ile bir araba üretimiyle ilgili görüşmelerde bulunmuştu, ancak görüşmeler Apple’ın planları belirsiz hale geldikçe azaldı, önceki çabalara aşina bir kişi söyledi. Magna, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kar elde etmek için, otomotiv kontrat üreticileri genellikle otomotiv pazarına yeni girecek olan Apple için bile zorluk oluşturabilecek hacimler talep ediyor.

Kişi, “Uygulanabilir bir montaj tesisine sahip olmak için yılda 1,00,000 araca ihtiyacınız var ve daha fazla hacim gelecektir” dedi.

Bazı Apple yatırımcıları, şirketin planları hakkındaki Reuters raporuna ihtiyatlı tepki gösterdi. Apple yatırımcısı Gullane Capital Partners’ın yönetici ortağı Trip Miller, Apple için kapıdan büyük miktarlarda araba üretmenin zor olabileceğini söyledi.

Miller, “Bana öyle geliyor ki, Apple bazı gelişmiş işletim sistemi veya pil teknolojisi geliştirirse, en iyi şekilde mevcut bir üretici ile lisanslı bir ortaklıkta yararlanılır,” dedi Miller. “Tesla ve eski otomobil şirketlerinde gördüğümüz gibi, dünya çapında çok karmaşık bir üretim ağına sahip olmak bir gecede gerçekleşmiyor.”

Apple hissedarı Capital Investment Counsel’in baş ekonomisti Hal Eddins, Apple’ın çoğu otomobil üreticisinden daha yüksek marjlara sahip bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

“Bir hissedar olarak ilk tepkim, ha?” Dedi Eddins. “Hala otomobil sektörünün cazibesini gerçekten görmüyorum, ancak Apple benim gördüğümden farklı bir açıdan bakıyor olabilir.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple 2024’e Kadar Otonom Otomobil Üretimini Hedefliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör