Sony Dualshock 5, Yeni PS5’in En Büyülü Parçası

İçerik: Sony Dualshock 5, Yeni PS5’in En Büyülü Parçası

blank
Sony Dualshock 5, Yeni PS5’in En Büyülü Parçası

PlayStation 5, çok sayıda potansiyel vaat eden, grafik olarak aşırı yüklenmiş bir konsoldur, ancak göze çarpan özelliği açıkça yükseltilmiş DualSense’dir. PS5’e önceden yüklenmiş olan Astro’s Playroom’u başlattığınızda, neler yapabileceğine dair bir demo vitrini elde edersiniz. Tetikleyicileri durur ve çıkıntıları kavrıyor veya kirişleri geri çekiyormuşsunuz gibi görünmeye başlar. Buzun üzerinde yürürken, kontrolör çıtır çıtır yüzeyi hissedebiliyormuşum gibi görünmesi için mükemmel bir şekilde çınlıyor ve hafifçe vuruyor. DualSense’in titreşim haptikleri gerçekten oyuna dokunabileceğimi hissettiği anlar yaratıyor.

PlayStation 5, önümüzdeki birkaç yıl içinde kendi güncellenmiş VR başlığını alacaktır. Ancak bu arada, DualSense, Sony’nin sürükleyici oyun adımlarının bir sonraki aşamaya geçebileceği konusunda küçük bir vaat sunuyor.

Ancak bu yeni özellikleri kaç oyun sergileyecek ve geliştiriciler zaman alacak? Yeni arayüzler risklidir. Bazen, Nintendo Wii, Wii U ve hatta Switch’teki Joy-Cons’lerde olduğu gibi, diğer oyunların da gemiye gelmesi kolay değildir.

Sony Japonya Çevre Birim Tasarım Departmanı Başkan Yardımcısı Takeshi Igarashi, e-posta yoluyla “Oyun geliştiricileriyle yaptığımız görüşmelerin ardından, oyun içindeki ‘dokunma hissinin’ PS4 neslindeki pek çok oyunda odak noktası olmadığını fark ettik,” diyor.

Sony, olasılıkları sergilemek için kendi yaratıcı ekibinden destek aldı. Japan Studios Ekibi Asobi, PlayStation 4’ün kamerasını ve PlayStation VR kulaklığını sergileyen oyunlar yaptı ve Astro’nun Playroom’u PS5 için aynısını yapıyor. Yeni sahipler için bir öğretici olduğu kadar, diğer oyun geliştiricilerin bundan sonra yapabileceklerini ateşlemek için ilham verici bir girişimdir.

blank
Astro Playroom’un yaratıcısı, Sony’nin yeniliği yeni DualSense denetleyiciye nasıl sunduğunu anlatıyor.

Demo oyun alanı
Sony’nin Worldwide Studios Stüdyo Direktörü ve Kreatif Direktörü Nicolas Doucet, “Pek çok oyun genellikle bir anlatıdan veya belirli bir hikayeyi anlatma arzusundan gelir. Ve bizim durumumuzda hikaye tamamen mekanik cihaz ve olasılıkları hakkındadır,” JAPAN Studio, Team Asobi hakkında ve Astro’nun Oyun Odası’nın nasıl yapıldığını söylüyor.

Doucet, takımın PlayStation VR oyunu Astro Bot Rescue Mission’ı (tüm zamanların en sevdiğim PSVR oyunlarından biri) yapmakla meşgulken, Asobi ekibinin ilk DualSense prototiplerini 2018’in başlarında gönderdiğini söylüyor. Özel bir DualSense ekibi ayrıldı ve denetleyicinin yapabileceği akıllıca şeyler için beyin fırtınası yapmaya başladı.

Doucet, “Bu bireysel demolardan 80 tane vardı – her şeyi kullanmadık. Bireysel bir teknoloji demosu okçuluk olabilir veya karda yürüyebilir veya buna benzer bir şey olabilir” diyor. “Ve sonra, bu dünyada, bu altı ya da yedi demoya sahip olacağımıza karar verirdik ve onları olabildiğince doğal bir şekilde bir araya getirdik. Buradaki fikir, bunu kullanıcıya gizlemek ve bunun yerine onları bu büyülü yolculuğa çıkar. “

Japan Studio’nun çalışması, denetleyicinin de gelişmesine yardımcı oldu. Sony’den Igarashi, “Uyarlanabilir tetikleyiciler için, mevcut mekanizma tasarım teknolojisini uyguladık ve DualSense denetleyiciyle çalışan bir şey oluşturmak için birden çok kavram ve modelden geçtik, ancak konfor ve ergonomiden ödün vermediğimizden emin olduk,” diyor Sony Igarashi. “Japan Studio’da Astro’nun Playroom ekibi tarafından sağlanan demoları oynadık ve çeşitli farklı titreşim modelleri bulmak için birbirimizden fikirler aldık.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony Dualshock 5, Yeni PS5’in En Büyülü Parçası

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de: Sıklıkla unutulan Final Fantasy VIII, ilk çıkışından sadece …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör