Alibaba, Çin Hükümeti Tarafından Bir Soruşturma İle Karşı Karşıya

İçerik: Alibaba, Çin Hükümeti Tarafından Bir Soruşturma İle Karşı Karşıya

blank
Çinli yetkililer, yerel teknoloji devlerinin tekelci uygulamalarını engellemek için adımlar atıyor.

Çin’in piyasa düzenleyicisi, Alibaba’nın “şüpheli tekelci davranışları” üzerine bir soruşturma başlattı. Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, web sitesinde tekel karşıtı soruşturmayı duyuran kısa bir açıklama yayınladı. Düzenleyici, özellikle Alibaba’nın “ikiden birini seçme” politikasına itiraz etmiş görünüyor. TechCrunch’a göre, bu politika tüccarları yalnızca Alibaba’nın platformlarında satış yapmaya zorlar ve JD.com ve Pinduoduo gibi rakip e-ticaret web sitelerinde satış yapmalarını engeller.

Bu, düzenleyicinin yerel teknoloji şirketleri arasındaki rekabete aykırı davranışları engellemek için attığı son adımlardan yalnızca biridir. Kasım ayında, şirketlerin veri toplama faaliyetlerini kısıtlayacak yeni yasa taslaklarının yanı sıra tüketicileri korumayı amaçladığını söylediği diğer kuralları da tanıttı. South China Morning Post ayrıca düzenleyicinin, uymaları gereken dokuz kuralı tartışmak için Salı günü Alibaba, JD.com, Tencent, Meituan, Pinduoduo ve Didi Chuxing’i bir toplantıya çağırdığını bildirdi. Düzenleyicinin, bu teknoloji devlerinin “rakiplerini zorlamak veya tekel pozisyonları aramak amacıyla maliyetin altındaki ürünleri satmasının kesinlikle yasaklanacağı” bildirildi.

Alibaba da incelemeye alınan Jack-Ma’nın tek şirketi değil. Wall Street Journal’ın belirttiği gibi, Çinli düzenleyiciler aynı zamanda, dijital ödeme hizmeti Alipay’in sahibi olan Alibaba üyesi Jack Ma’yı kuran Ant Group’un 34 milyar dolarlık halka arzını da engelledi. Hükümetin imparatorluğa yönelik baskısını tartışan bir Bloomberg Businessweek makalesi, Ma’nın şirketlerinin kriz modunda olduğunu ve üst düzey yöneticilerinin günlük bazda bekçilerle ilgilenen bir görev gücünün parçası haline geldiğini söylüyor.

Elbette, Alibaba şu anda anti-tekel ve anti-tröst araştırmalarıyla karşı karşıya olan tek teknoloji devi değil. Google, birincisi, Aralık ortasında bir yıl için üçüncü tröst karşıtı davasıyla sarsıldı ve 2021’in başlarında başka bir davayla karşılaşabilir. Federal Ticaret Komisyonu da yakın zamanda Facebook’a karşı rekabete aykırı davranışla suçlandı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Alibaba, Çin Hükümeti Tarafından Bir Soruşturma İle Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör