BMW iX En Zor Kış Koşullarında Test Edildi

İçerik: BMW iX En Zor Kış Koşullarında Test Edildi

blank

BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi BMW iX, en zorlu yol ve soğuk hava koşullarında test edilir ve seri üretimden önce son kontrolleri tamamlar.

Otomotiv dünyasında büyük bir etki yaratan BMW iX, #NEXTGen 2020 sanal etkinliğindeki lansmanının ardından, üretim öncesi geliştirme sürecinde finale yaklaşıyor. En sert hava koşullarında Kuzey Kutup Dairesi’nin dayanıklılık testlerini başarıyla geçen elektrik motorları, dört tekerlekten çekiş sistemi, şarj teknolojisi ve yüksek voltajlı bataryalar, BMW iX’in 2021’de başlayacak seri üretime hazır olduğunu ortaya koyuyor.

BMW iX’in en zorlu koşullarda güvenilirliğini ve işlevselliğini göstermek için, süspansiyon kontrol sistemleri ve beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, Norveç’in Magerøya adasında Kuzey Burnu’nda ıssız yollarda test ediliyor. Bu süreçte test mühendisleri, yolun düşük sürtünmeli yüzeylerinde motor ve süspansiyon sistemleri arasındaki etkileşimi değerlendirir. BMW eDrive teknolojisinin bileşenleri, kış testleri sırasında son derece zorlu koşullara maruz kalır. Yüksek voltajlı piller ve şarj teknolojisi için son derece düşük sıcaklıklarda saha testleri yapılır. Böylelikle şarj seviyesinin durumu kontrol edilirken yüksek voltajlı bataryaların optimum şekilde çalıştığı sıcaklık aralıkları takip edilebilir.

Geleceği şekillendirmek
Geçen yıl BMW inext sahnesinin seri üretim versiyonu konseptini BMW iX olarak başlattı, BMW’nin Almanya’daki Dingolfing fabrikasında üretilecek ve Türkiye 2021’in son çeyreğinde yollarla buluşacak.

Geleceğin BMW modellerine öncülük etmesi planlanan BMW iX, 500 beygir gücü, 5 saniyeden kısa sürede 0-100 km’ye ulaşan performansı ve 600 kilometreden fazla verimli bataryası ile elektrikli otomobillerin standartlarını başka bir boyuta taşıyor. WLTP kriterlerine göre sürüş aralığı. Hızlı şarj ile sadece 80 dakikada yüzde 40’a ulaşabilen BMW iX’in bataryası da on dakikada 120 km’nin üzerinde sürüş menzili sunuyor.

BMW iX’in sürüş sisteminin çekirdeği, otomobilin iki elektrik motoru, güç elektroniği, yüksek voltajlı batarya ve şarj teknolojisini içeren beşinci nesil BMW eDrive’dır. BMW iX’in yol tutuş yetenekleri ve kabindeki konfor seviyesi, azaltılmış sürtünme kuvvetine sahip alüminyum boşluk çerçevesi ve sınıfının lideri “Karbon Kafes” ile sağlanır. BMW iX’in 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı, BMW iX’in menziline 65 kilometre katkıda bulunur.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: BMW iX En Zor Kış Koşullarında Test Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör