Jandarma Helikopter Pilotlarına Lokal Simülatör Eğitimi Veriliyor

İçerik: Jandarma Helikopter Pilotlarına Lokal Simülatör Eğitimi Veriliyor

blank

Kullanılmayan helikopterleri değerlendiren Jandarma Havacılık Başkanlığı, 2 tip eğitim simülatörü yaptı. Böylelikle pilot adayları, mevsim veya hava şartlarından bağımsız olarak simülatörlerle eğitim alabilirler.

Helikopter pilotları yılın her günü farklı arazilerde ve zorlu hava koşullarında ön saflarda yer almaktadır. Pilotların eğitimi de zor koşullar nedeniyle oldukça önemlidir. Jandarma Havacılık Müdürlüğü her yıl ortalama 250 helikopter pilotu yetiştiriyor. Terörle mücadelede ön sıralarda yer alan pilotların eğitimi de aynı derecede doğrudur. Eğitimin en önemli kısmı gerçekçi simülatör uçuşlarıdır.

Pilotlar Gerçek Koşullarda Uygulama
Jandarma Havacılık Başkomutanı Tuğgeneral Ali Doğan, uçuş sırasında çok fazla arıza ya da sistem gereksinimlerini gösteremediklerini belirterek, “Ancak bunu simülatörde bire bir yapma imkanınız var. Bu, pilotların ve teknisyenlerin hem tepki süresini hem de alıştırmayı kısaltmasına olanak tanır. ” dedim.

Bire Bir Boyutta Tasarlandı
Jandarma Havacılık Müdürlüğü bünyesinde 2 simülatör bulunmaktadır. Bunlardan biri Mi-17 tipi diğeri ise Skorsky tipi saldırı helikopteri simülatörleri. Simülatörler, envanterde bulunan ancak kullanılmayan helikopter parçalarından bire bir boyutta tasarlandı. Bu pilotlara çok gerçekçi bir deneyim sunuyor.

Simülatörlerin en önemli özelliği Cumhurbaşkanlığı personeli tarafından üretilmesidir.

Skorsky için istenen rakam 20 milyon doların üzerindeydi
Mİ-11 simülatörü için bugün en iyi koşullarda 17 milyon dolar harcanması gerektiğini belirten Doğan, “Skorsky için 2017 yılında ilgili firmaların bizden talep ettiği miktar 20 milyon doları aştı. 2017 yılında neden kendi simülatörümüzü yapmıyoruz diye sorarak bu ihtiyacı karşılamak için yola çıktık. ” dedim.

2 Tam Görev Simülatörünün Maliyeti 500 Bin Lira
Jandarma kendi çalışmasıyla 500 tam görev simülatörünün maliyeti 2 bin lira civarındadır. Simülatörlerin güncellemeleri de Jandarma personeli tarafından yapılmaktadır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jandarma Helikopter Pilotlarına Lokal Simülatör Eğitimi Veriliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör