Sosyal Ağlar Yeni Yılda Davalar ve Düzenleme Çağrılarıyla Karşı Karşıya.

İçerik: Sosyal Ağlar Yeni Yılda Davalar ve Düzenleme Çağrılarıyla Karşı Karşıya.

blank
Sosyal ortam gelecek yıl değişebilir.

Bu ayın başlarında bir kürsünün arkasında duran New York Başsavcısı Letitia James, Facebook’a keskin bir mesaj gönderdi.

“Hiçbir şirket kişisel bilgilerimiz ve sosyal etkileşimlerimiz üzerinde bu kadar kontrolsüz bir güce sahip olmamalıdır,” dedi James, sosyal medya devinin sosyal ağlardaki hakimiyetini sürdürmek için yasadışı rekabete aykırı davranışlarda bulunduğunu iddia eden büyük bir davayı duyurdu. Neredeyse tüm ülkeyi temsil eden kırk yedi diğer başsavcı 11 Aralık tarihli şikayette yer aldı.

Gün Facebook için daha da kötüleşti. Ülkenin en büyük rekabet düzenleyicisi olan Federal Ticaret Komisyonu şirkete karşı benzer bir dava açtı.

Davalar, federal ve eyaletin Facebook’un genişleme gücünü dizginleme çabalarında önemli bir dönüm noktası oldu. Eleştirmenler, fotoğraf hizmeti Instagram ve mesajlaşma hizmeti WhatsApp gibi rakiplerini yakalayarak rekabeti bozduğunu söylüyor. Kurucu ortak Chris Hughes gibi bazı Facebook çalışanları bile sosyal ağın WhatsApp ve Instagram’dan ayrılmasını istiyor. FTC ve eyalet davaları böyle bir ayrılığa zemin hazırlasa da, hukuk uzmanları bunun olası bir sonuç olmadığını söylüyor. Sosyal ağ, bir ayrılığın, kullanıcı gizliliğini korumak gibi önemli konuları ele almayacağını savundu.

Facebook, yasa koyucuların ve düzenleyicilerin hedeflediği tek sosyal ağ değil. İrlanda Veri Koruma Komisyonu, bu yıl Twitter’ı bir Avrupa veri gizliliği yasasını ihlal ettiği iddiasıyla cezalandırdı. Geçen hafta, Avrupa Birliği rekabeti teşvik etmek ve çevrimiçi platformların saldırgan içeriği daha agresif bir şekilde denetlemesini şart koşmak için yeni öneriler açıkladı. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile birlikte, çevrimiçi platformları kullanıcı içeriği sorumluluğundan koruyan bir federal yasayı değiştirmeyi düşünen milletvekillerinin eleştirilerini duydu. Trump yönetimi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Çin’in sahip olduğu TikTok’u yasaklamakla tehdit etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sosyal Ağlar Yeni Yılda Davalar ve Düzenleme Çağrılarıyla Karşı Karşıya.

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör