Telegram Gelecek Yıl Reklam Almaya Başlayacak

İçerik: Telegram Gelecek Yıl Reklam Almaya Başlayacak

blank

İlk lansmanından yaklaşık sekiz yıl sonra ve neredeyse 500 milyon kullanıcısıyla, şifreli sohbet uygulaması Telegram kendini bir dönüm noktasında buluyor: ya platformundan para kazanması ya da bir alıcı bulması gerekiyor. Kurucusu Pavel Durov, Telegram kanalında yaptığı bir gönderide, girişimin Facebook gibi bir şirkete satıldığını görmeyeceğinizi, ancak 2021’den itibaren şirketin bazı maliyetlerini karşılamak için reklam sunmaya başlayacağını söyledi.

Ancak endişelenmeyin, arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj göndermek için Telegram kullanırsanız, konuşmalarınızda reklamların görünmeye başladığını görmezsiniz. Üstelik şu anda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tüm özellikler bu şekilde kalacaktır. Durov, “Özel bire bir sohbetlerde veya grup sohbetlerinde reklam göstermenin kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz” dedi. “İnsanlar arasındaki iletişim her türlü reklamdan uzak olmalıdır.”

Reklamları göreceğiniz yerler, Telegram’ın herkese açık ve bazen sorunlu “bire çok” kanallarındadır. Telegram’ı yalnızca bir sohbet uygulaması olarak kullanıyorsanız, bunların gözden kaçması kolay olabilir. Genellikle bir kişi veya kuruluş tarafından yönetilirler ve milyonlarca bireysel takipçileri olabilir. SMS sohbetinden daha çok bir Twitter beslemesi gibi davranırlar ve Twitter gibi, reklam sunma muamelesini görürler. Durov, bazı popüler kanalların, takipçilerinden para kazanmak için üçüncü taraf platformlar üzerinden zaten reklam gösterdiğine dikkat çekiyor. Durov, “Yayınladıkları reklamlar normal mesajlar gibi görünüyor ve genellikle müdahaleci oluyor” dedi ve Telegram’ın gelen birinci taraf reklamlarının gizliliğinize saygı duyacağını ve uygulamanın kullanıcı deneyimine zarar vermeyeceğini ekledi.

Ek olarak, şirket, kuruluşuna ve uzman kullanıcılarına yönelik çeşitli premium özellikler sunmayı planlıyor. Durov, bunların neye benzeyebileceği konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak aynı kullanıcılar tarafından ödeneceklerini söyledi.

Gizliliğe odaklandığını iddia eden bir girişim için, bir yandan kullanıcılarının verilerini korurken bir yandan da reklamlarla platformundan para kazanabileceğini önermek bir tezat gibi görünebilir, ancak bir avuç şirket tam da bunu yapmayı başardı. Örneğin, gizlilik odaklı Brave tarayıcı, kullanıcılarının önceden paketlenmiş reklamları tercih etmelerine izin verir ve bunu yaptıkları için onları gerçek para birimi karşılığında takas edebilecekleri jetonlarla ödüllendirir.

Görünüşe göre Telegram da benzer bir yaklaşım benimsemeyi planlıyor. Durov, “Telegram para kazanmaya başlarsa, topluluk da bundan yararlanmalıdır” diyor. Böyle bir yaklaşımın bir örneği olarak, şirketin birinci sınıf çıkartmalar satabileceğini ve onları yaratan sanatçıların satışlardan bir pay alacağını söyledi. Nihayetinde, şirketin para kazanma planlarının Telegram deneyimini çok fazla değiştirmeyeceğini iddia ediyor. “Mevcut ölçeğimiz sayesinde, bunu müdahaleci olmayan bir şekilde yapabileceğiz. Çoğu kullanıcı neredeyse hiç değişiklik fark etmez. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Telegram Gelecek Yıl Reklam Almaya Başlayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör