MediaTek En Büyük Yonga Seti Satıcısı Olmak için Qualcomm’u Geçti

İçerik: MediaTek En Büyük Yonga Seti Satıcısı Olmak için Qualcomm’u Geçti

blank

Bir rapora göre MediaTek, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 31 pazar payıyla en büyük akıllı telefon yonga seti satıcısı olmak için Qualcomm’u geride bıraktı. Tayvanlı yonga üreticisi, 100-250 $ fiyat aralığında güçlü bir performans gördü. Aynı zamanda, 5G yonga setlerinde hala lider olduğu söylenen Qualcomm’u devralmasına yardımcı olan Hindistan ve Çin gibi pazarlarda önemli bir büyüme elde etti. Diğer faktörlerin yanı sıra, MediaTek’in ABD’nin pazarını genişletmek için uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin yavaş büyümesinden yararlandığına inanılıyor.

Counterpoint raporları, MediaTek yonga setleriyle üçüncü çeyrekte dünya çapında 100 milyondan fazla akıllı telefon satıldı. Bu, merkezi Tayvan olan Hsinchu’nun pazar payını ikinci çeyrekte yüzde 26’dan yüzde 31’e çıkarmasına yardımcı oldu.

MediaTek’in büyümesi, Qualcomm’a ikinci çeyrekte bildirilen yüzde 31’lik paydan üçüncü çeyrekte yüzde 29’a düşen bir düşüş getirdi. Bununla birlikte, mobil cihazlar için Snapdragon SoC’ler üreten yonga üreticisi, araştırma firmasına göre aynı çeyrekte yüzde 39 pay ile en büyük 5G yonga seti satıcısı olarak ortaya çıktı.

Qualcomm’un 5G segmentindeki genişlemesi, yeni nesil ağları destekleyen yeni telefonların piyasaya sürülmesinden geldi. Counterpoint’e göre, üçüncü çeyrekte 5G telefonlara olan talep ikiye katlandı ve çeyrekte satılan tüm akıllı telefonların yüzde 17’si 5G bağlantısını destekledi. Dördüncü çeyrekte gönderilen tüm akıllı telefonların üçte birinin 5G desteğine sahip olması beklenirken trendin devam etmesi muhtemeldir.

Qualcomm, bu yılın başlarında Snapdragon 690, Snapdragon 750G ve Snapdragon 865 Plus dahil olmak üzere 5G destekli yonga setlerini getirdi ve şimdiye kadar bir avuç akıllı telefon modeliyle sınırlıydı. Öte yandan MediaTek, yonga seti serisini fiyat segmentleri arasında genişletti ve San Diego merkezli rakibe karşılık vermek için Dimensity 5G yonga setini tanıttı. Bununla birlikte, Counterpoint, Qualcomm’un dördüncü çeyrekte MediaTek’i alarak üst sıradaki yerini kazanma şansına sahip olduğunu kaydetti.

Counterpoint Araştırma Direktörü Dale Gai, MediaTek yonga setlerinin Xiaomi telefonlarındaki payının geçen yılın aynı döneminden bu yana üç kattan fazla arttığını belirtti. Analist, şirketin ayrıca birçok telefon üreticisinin Huawei’nin yokluğunun bıraktığı boşluğu hızla doldurması için ilk seçenek haline gelen uygun fiyatlı yonga setlerinin bir listesini de ürettiğini söyledi.

“MediaTek’in 2020 yılının 3. çeyreğindeki güçlü pazar payı kazanımı üç nedenden kaynaklandı: orta uç akıllı telefon fiyat segmentindeki (100 $ – 250 $) güçlü performans ve LATAM ve MEA gibi gelişmekte olan pazarlar, ABD’nin Huawei yasağı ve nihayet önde gelen OEM’lerde kazandı. Samsung, Xiaomi ve Honor, ”dedi Gai.

HiSilicon yonga setleri için tedarik kısıtlamalarına neden olan Huawei üzerindeki kısıtlamalar, Qualcomm’un üçüncü çeyrekte bir miktar pazar payı kazanmasına yardımcı oldu.

Counterpoint Araştırma Analisti Ankit Malhotra, “Qualcomm ve MediaTek portföylerini yeniden düzenledi ve tüketici odaklılık burada önemli bir rol oynadı” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: MediaTek En Büyük Yonga Seti Satıcısı Olmak için Qualcomm’u Geçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple Watch, COVID-19’u Tespit Etme Çalışmalarına Başladı

Apple Watch, COVID-19’u Tespit Etme Çalışmalarına Başladı: Apple, Eylül ayında, Apple Watch’un COVID-19 için bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör