Mutasyona Uğramış Koronavirüs Başka Bir Kıtaya Yayılıyor

İçerik: Mutasyona Uğramış Koronavirüs Başka Bir Kıtaya Yayılıyor

blank

İngiltere’den sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nde farklı bir corona virüs mutasyonunun tespit edildiği belirtildi. Güney Afrika medyasında yer alan haberlere göre Güney Afrikalı bilim adamları, yeni corona virüsü mutasyonunun çok daha bulaşıcı olduğunu ve tıpkı İngiltere’de olduğu gibi hızla yayıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), daha hızlı yayıldığı belirtilen koronavirüsün (Kovid-19) mutasyonu ile ilgili olarak İngiliz yetkililerle yakın temas halinde olduklarını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Salgın Dairesi Başkanı Sylvie Briand, İngiltere’de görülen yeni tip Kovid-19’un daha hızlı yayılana dair açıklamalarda bulundu. Fransız kanalından açıklama yapan Briand, DSÖ’nün yeni ortaya çıkan koronavirüsün daha yüksek ölüm oranlarına yol açacağına dair şu anda hiçbir kanıtı olmadığını söyledi.

Hollanda, Danimarka ve Avustralya’ya sıçrıyor
Dünya Sağlık Örgütü, aynı mutasyonun Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirdi. İngiltere’nin yeni mutasyonu açıklamasından saatler sonra, ilk seyahat yasağı kararı Hollanda hükümetinden geldi. Hollanda, 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını duyurdu. Hükümet, “yeni virüsün Hollanda’ya yayılma riskini en aza indirmek için” yasaklandığını açıkladı.

Güney Afrika’da Farklı Virüsler Görünüyor
İngiltere’den sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nde farklı bir koronavirüs mutasyonunun tespit edildiği belirtildi. Güney Afrika medyasında yer alan haberlere göre Güney Afrikalı bilim insanları, yeni koronavirüs mutasyonunun çok daha bulaşıcı olduğunu ve tıpkı İngiltere’de olduğu gibi hızla yayıldığını belirtti.

Değişen yeni virüs türü ilk olarak Eylül ayında tespit edildi. Kasım ayında Londra’da tespit edilen vakaların yaklaşık dörtte biri yeni tip virüsle bağlantılı. Bu oran Aralık ayı ortasında vakaların üçte ikisine yükseldi. Yetkililer, yeni türün çok daha hızlı yayıldığı konusunda uyardı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yeni türün eskisine göre yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı olabileceğini söyledi. Johnson, ön verilere göre, tespit edilen bu yeni suşun eskisine göre yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı olabileceğini belirtti.

Johnson, bu yeni türün daha şiddetli hastalığa neden olduğuna veya daha yüksek bir ölüm oranına sahip olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mutasyona Uğramış Koronavirüs Başka Bir Kıtaya Yayılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör