Uzaydan Gelen Çok İlginç Bir Radyo Sinyali Tespit Edildi

İçerik: Uzaydan Gelen Çok İlginç Bir Radyo Sinyali Tespit Edildi

blank

“Contact” filminde, baş karakter Ellie Arroway’ın bir dizi teleskop arasında oturduğu ve insanlığın aldığı ilk uzaylı sinyali – uğursuz bir nabız – duyduğu güçlü bir sahne var. Dizinin hedefin dışına yönlendirildiği kontrol merkezine geri koşar ve ardından sinyali doğrulamak için geri döner. İletişim kurulur. Kısa süre sonra, sinyalde bir mesaj bulundu ve uzaylı yaşamın varlığını doğruladık!

Ellie Arroway, SETI topluluğunun gerçek hayattaki bir dayanağı olan Dr. Jill Tarter’dan esinlenmiştir. Geçen yıl Jill Tarter ile röportaj yapma ayrıcalığına sahiptim ve o sahneyi sordum. Güldü, “Etrafta kulaklıkla çok fazla oturma yok. Gerçekten o kadar basit değil. ” Uzaylı yaşam için yıldızlardan gelen sinyalleri analiz etmek söz konusu olduğunda, potansiyel bir yabancı mesajı kendi gezegenimizin gürültüsünden ayırmak oldukça karmaşıktır.

Heyecan verici bir şekilde, en yakın komşumuz olan Proxima Centauri’den geliyormuş gibi görünen bir sinyalin yakın zamanda Breakthrough Listen Project tarafından tespit edildiği şu anda analizin gerçekleşmesini izliyoruz.

Bir Proksimal Aday
2015’te kurulan Breakthrough Listen, SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) topluluğunda yenidir. SETI’nin kendisi sadece bir girişim değil, uzaylı yaşam arayışında farklı projeler, kurumlar, yöntemler, teknolojiler ve finansman kaynaklarından oluşan bir araştırma alanıdır. Breakthrough Listen’ın özel misyonu, radyo sinyalleri gibi yabancı teknolojinin işaretleri olan “teknolojik imzalar” için bir milyon en yakın yıldız ve Dünya’ya en yakın 100 galaksiyi gözlemlemektir. Program, tüm gökyüzünü gözlemlemek için Sidney’in 380 km dışında Avustralya’daki Parkes Gözlemevi’ni ve Batı Virginia, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Green Bank Gözlemevi’ni kullanıyor – hem Kuzey hem de Güney Yarımküre.

Şimdiye kadar, Breakthrough tarafından yapılan tüm tespitler, kozmik fenomene veya uydulardan yansıyan sinyaller gibi kendi teknolojimizin tespitlerine bağlanabilir. Ancak bir sinyal, karasal veya doğal açıklamanın ötesinde görünüyor (şimdilik) ve “Breakthrough Listen -1” veya “BLC-1” adlı potansiyel bir iletişim adayı olarak kabul ediliyor.

Sinyal ilk olarak Nisan-Mayıs 2019 arasında Parkes Gözlemevi tarafından kaydedildi. (Tesadüfen, kurgusal Star Trek Evreninde, uzaylılarla ilk temas 5 Nisan’da gerçekleşir). Veriler daha yakın zamanda, en yakın komşu yıldız sistemimiz olan Proxima Centauri’den 4,2 ışıkyılıyla gelen 982.002Mhz’lik belirgin bir dar frekansı keşfeden lisans öğrencisi Shane Smith tarafından yeniden gözden geçirildi. Veriler ayrıca Ellie Arroway’ın Temas’ta yaşadığı gibi, gözlemevi “başını salladığında” – hedeften uzaklaştığında ve sonra geri döndüğünde – sinyalin geri geldiğini gösterdi. Uzaylılardan gelen sinyal mi?

Hikaye hakkında yorum yapmak için Penn Eyalet Üniversitesi’nde Astronomi ve Astrofizik Profesörü olan Jason Wright’a ulaştım. Jason ayrıca Penn State Dünya Dışı İstihbarat Merkezi’nin direktörüdür.

“Bu doğal bir fenomen değil — Verileri görmedim, ancak BL’nin testlerini geçtiyse doğal olamayacak kadar dar bant demektir. Kesinlikle teknolojiden kaynaklanıyor. ” Ancak Jason ekledi: “Ama bu neredeyse kesinlikle bizim!” (vurgu eklendi)

Yani büyük olasılıkla uzaylılar değil.

Breakthrough Initiatives’in yönetici direktörü Pete Worden bile, sinyalin büyük olasılıkla daha fazla inceleme altında olumlu bir sonuç vermeyeceğini yineledi. Ancak olasılık henüz göz ardı edilmedi. Penn State Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Sofia Sheikh’in yönetiminde, BLC-1 üzerine araştırmalar UC Berkeley’in SETI programı ile ortaklaşa devam ediyor. Halkın, yayınlanan bilimsel sonuçlardan önce hikayeyi bilmesinin nedeni, hikayenin toplulukta heyecan yaratan isimsiz bir kaynak tarafından Guardian’a sızdırılmış olmasıdır.

SETI Araştırma Enstitüsü’nde şu anda SETI Araştırma Onursal Başkanı olan Dr. Jill Tarter ile bu hikaye hakkında yeniden bağlantı kurdum. “BL ekibi, bu adayı keşfettikten sonra yapmak istedikleri analizi bitirmedi, kesinlikle bilgilerin kamuoyuna duyurulmasına hazır değillerdi. Yani bu ağlayan kurt SETI’nin bilimsel güvenilirliğine zarar veriyor. “

Muhtemelen uzaylılar olmasa da, sinyal hala bilimsel merak uyandırıyor. Sinyalin görünür kaynağı olan yıldız sistemi Proxima Centauri’nin iki dış gezegeni vardır: 2016’da Guillem Anglada-Escudé ve araştırma ekibi tarafından keşfedilen Proxima b ve 2019’da keşfedilen Proxima ca gezegen adayı. Proxima b, yaşanabilir bölgede yörüngede dönen kayalık bir dünyadır. yıldızının sıvı su olasılığına izin veriyor. Gezegenin yaşamı destekleyebileceği düşünülebilir ancak Proxima Centauri’den gelen sinyalin orijinal olup olmadığını gerçekten bilmiyoruz.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uzaydan Gelen Çok İlginç Bir Radyo Sinyali Tespit Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör