Elektroniğin Geri Dönüşümü: Eski Bilgisayarlarınız, ve Pillerinizle ne Yapmalısınız?

İçerik: Elektroniğin Geri Dönüşümü: Eski Bilgisayarlarınız, ve Pillerinizle ne Yapmalısınız?

blank

Araçlar yıllar içinde birikebilir – yenileri çıkar, eskileri kırılır. Muhtemelen eski piller ve kablolarla dolu bir çekmeceniz ve ortalıkta duran bazı eski telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar vardır; bu, yalnızca elektronik cihazlarınızı tatillerde değiştirirseniz daha da büyüyebilir. Belki onları nostaljik nedenlerden dolayı saklıyorsunuz (itiraf ediyorum, “çocuklarımı bir gün göstermek için ilk Nokia blok telefonuma takılıyordum”) veya onları tekrar kullanabileceğinizi düşündüğünüz için.

Cesur ol. Odaklanın. Çekmecelerinize, garaja veya dolabınızın karanlık bir köşesine bakın ve gerçekten ihtiyacınız olmayan bir yığın elektronik cihaz bulacağınızdan emin olun.

Cihazımdan kurtulmadan önce ne yapmalıyım?
Bir gadget’ı bitirdiğinizde, onun da sizinle bittiğinden emin olun. Eski olsa bile, kişisel verilerinize ulaşmak için eski telefonunuzu veya bilgisayarınızı yeniden başlatmak için birinin şarj cihazına ihtiyacı vardır.

Bu hikayenin ahlaki: Cihazdan istediğiniz her şeyi (fotoğraflar, videolar, şarkılar) yedeklediğinizden ve ardından fabrika ayarlarına sıfırladığınızdan emin olun. Endişelenmeyin, aşağıdaki telefon, dizüstü bilgisayar ve kameralarla ilgili bölümlerde size cihazınızı silme konusunda ipuçları vereceğiz.

Tüm bu bitmiş piller
El fenerlerinde, oyuncaklarda ve diğer ev elektronik cihazlarında yaygın olan AA, AAA ve D hücreli piller gibi tek kullanımlık ve yeniden şarj edilebilir pilleri düzgün bir şekilde atmanın birkaç yolu vardır.

Atmanız gereken pil türüne (örneğin, alkalin, düğme pil, lityum, çinko-hava) göre en yakın geri dönüşüm konumunu bulmanıza yardımcı olan bir web sitesi olan Earth911’e de bakabilirsiniz. Call2Recycle, pillerinizi geri dönüştürmek için yerler bulmanıza da yardımcı olabilir.

Telefonlar nasıl geri dönüştürülür
Call2Recycle’a göre telefonlar ve pilleri geri dönüşümü en kolay elektronik aletlerden bazıları.

Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce eski telefonunuzdaki tüm verileri ve fotoğrafları yeni bir telefona aktarmayı veya başka şekilde fotoğraflarınızı kaydetmeyi unutmayın. Hala oradaysa SIM kartı çıkarmayı unutmayın.

Şirket, boyutu, markası, modeli veya yaşı ne olursa olsun tüm telefonları ve pilleri kabul etmektedir. Call2Recycle, cihazı yeniden satış için yenileyebilir veya malzemeleri yeni bir cihaz için geri dönüştürebilir. Yeterince sert bakarsanız, telefonunuzu geri dönüştürmek için para bile alabilirsiniz.

Telefonunuz yeterince yeniyse, yeni bir telefon satın alırsanız bir operatöre takas edebilir veya açık pazarda satabilirsiniz. Aksi takdirde, çok fazla değer kaybederse, tozlu bir telefonu elinizden almak için en iyi seçeneğiniz geri dönüşüm olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektroniğin Geri Dönüşümü: Eski Bilgisayarlarınız, ve Pillerinizle ne Yapmalısınız?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör