Trump Yönetimi TikTok Kararlarına İtiraz Ediyor

İçerik: Trump Yönetimi TikTok Kararlarına İtiraz Ediyor

blank

Trump yönetimi, son zamanlarda mahkemede kaybetme konusunda bazı deneyimler kazandı ve ABD’de TikTok’un yasaklanması gerektiği şeklindeki duruşunda gerileme yaşadı. Yine de video paylaşım uygulaması arayışı devam ediyor. Pazartesi günü Adalet Bakanlığı, ABD’deki TikTok üzerindeki kısıtlamaların yürürlüğe girmesini engelleyen bir yargıcın emrine itiraz etti.

ABD Bölge Yargıcı Carl Nichols, 7 Aralık’ta Ticaret Bakanlığı’nın TikTok üzerindeki kısıtlamalarını engelleyen bir emir çıkardı, bu da uygulamanın ABD uygulama mağazalarından yeni indirilmesini engelleyecekti. Nichols’un emri, yasağa karşı ihtiyati tedbir çıkaran Pennsylvania’daki ABD Bölge Yargıcı Wendy Beetlestone’un Ekim emrini takip etti. Bu durumda, üç içerik oluşturucu, bir TikTok yasağının gelirleri üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını iddia etmişti. Ve Pazartesi günü DOJ, Nichols’un kararına, DC Circuit için ABD Temyiz Mahkemesine itiraz etti.

TikTok-Trump efsanesi, Başkan Trump’ın, her ikisi de Çin merkezli uygulamalar olan TikTok ve WeChat hakkındaki güvenlik endişelerinin ulusal bir acil durum oluşturduğunu söyleyen bir emir yayınladığı Ağustos ayında başladı. Başkanın ABD ve yabancı kuruluşlar arasındaki işlemleri yasaklamasına izin veren Uluslararası Olağanüstü Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) çağırdı. Başkan Trump daha sonra 14 Ağustos’ta ana şirket ByteDance’a ABD’deki TikTok işini satması veya devretmesi için 90 gün veren bir emir verdi. Söz konusu sipariş 12 Kasım’da yürürlüğe girecek ve uygulamanın ABD’deki operasyonlarını durduracaktı.

18 Eylül’de ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’deki uygulamanın indirilmesini engellemek için bir emir yayınladı. Ancak bir gün sonra başkan, bulut bilgi işlem devi Oracle’ın TikTok’un “güvenilir teknoloji ortağı” olması için bir teklifini “konsept olarak” onayladığını söyledi. Bu anlaşma, ABD merkezli olacak ve tüm ABD merkezli TikTok kullanıcıları için işleme ve depolamayı devralacak yeni bir varlık olan TikTok Global’i yaratmayı gerektiriyordu.

Ama sonra Trump yönetimi … her şeyi unutmuş gibi görünüyordu. TikTok, 12 Kasım son tarihinin 30 gün uzatılması için 10 Kasım’da bir dilekçe verdi ve şirket, Trump yönetiminden bir süredir “önemli bir geri bildirim almadığını” söyledi. Yönetim 27 Kasım’a ve yine 4 Aralık’a kadar uzatma verdi. Sonra hükümet kendi süre sınırını uygulamayacağını söyledi.

Topal bir ördek yönetiminin azalan günlerinde temyizin nasıl bir şekil alacağı hala belirlenecek, ancak ABD’nin uygulamaya yönelik bir yasağı gittikçe daha az gerçekleşecek. TikTok, Pazartesi günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Trump Yönetimi TikTok Kararlarına İtiraz Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör