Yeni Yerli ve Milli Torpido ORKA Geliyor

İçerik: Yeni Yerli ve Milli Torpido ORKA Geliyor

blank

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak üzere “324 mm Torpido Geliştirme Projesi” başlatıldı. ROKETSAN ana müteahhitlik bünyesinde geliştirilecek ORKA ile bu alandaki dışa bağımlılık sona erecek.

Yılın son günlerinde yerel ve milli bir proje başlatmanın müjdesi, 2020 yılında salgına rağmen faaliyetlerini aralıksız sürdüren Türk savunma sanayisinden geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için “324 mm Torpido Geliştirme (ORKA) Projesi” başlatıldı. Savunma Sanayii Cumhurbaşkanlığı Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Milli Savunma Bakanlığı, SSB, ROKETSAN ve ASELSAN temsilcileri katıldı.

Proje ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve envantere alınabilecek deniz uçakları ve su üstü platformlarından denizaltılara karşı kullanılacak ORKA torpido silah sistemi yerel ve milli olarak geliştirilecek. Hassas yönlendirme, navigasyon, gelişmiş arama ve saldırı yeteneklerine sahip olacak ORKA, aldatma ve kafa karışıklığına karşı direnci ile hedef üzerinde yüksek verimlilik sağlayacaktır.

ROKETSAN’ın önümüzdeki yıl teslim edilmesi planlanan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi’nde kazandığı deneyim ORKA Projesi’ne aktarılacak. ORKA Projesi’nde ana yüklenici ROKETSAN’ın yanı sıra ASELSAN da ana alt yüklenici olarak yer alacak. ORKA, Mavi Vatan’ın korunmasında milli unsur olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü güçlendirecek.

ORKA
ORKA hafif torpido konsepti ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’17) ASELSAN tarafından sergilendi. Ayrıca hafif torpidonun hedef denizaltıya ilerleme ve hedef arama aşamalarında HIZIR-LFAS sistemleri üzerinden akustik haberleşme yoluyla hedef verileri alabilmesi amaçlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Savunma sanayinde iki kat daha hızlı çalışacağımıza dair Cumhurbaşkanımızın verdiği sözle çalışmalarımıza hız veriyoruz. Artık durma zamanı değil, her geçen gün değerli. Güvenlik güçlerimiz bir şeye ihtiyaç duyduğunda, onu dışarıdan satın almak yerine kendimiz tedarik etmeliyiz. Bu nedenle her projede olduğu gibi projeyi gerçekleştirecek firmalarımız da zamanı hızlandıracaktır. ORKA, bu alanda da bizi dışarıya bağımlı olmaktan kurtaracak. Projede çalışacak tüm ekibe başarılar diliyor, çabalarının artarak devam etmesini temenni ediyorum ”dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Yerli ve Milli Torpido ORKA Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

Elon Musk’ın Tesla’sı Çin’de birkaç ay geçirdi. Şimdi Çin’i geri kazanmak için fazla mesai yapıyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör