2020 Honda Africa Twin: Uzun ama Uysal

İçerik: 2020 Honda Africa Twin: Uzun ama Uysal

blank

Honda, Africa Twin’ini (veya şirketin kurumsal dilini kullanıyorsanız CRF1000L’yi) piyasaya sürmeden önce, Red Team’in ABD’de büyük hacimli, macera tipi bir motosiklet teklif etmesinin üzerinden bir süre geçmişti. Elbette, Avrupa, Transalp gibi harika ürünler aldı, ancak Amerika’da tek bir tane satılmadı.

Africa Twin herkesi şaşırttı, çünkü sadece makul derecede yakışıklı bir motosiklet değildi, aynı zamanda hem arazi hem de yolda yetenekli ve yetkindi. Paralel ikiz motor, 270 derecelik ateşleme düzeni sayesinde akıcıydı ve kulağa iyi geliyordu. Şanzıman kusursuzdu ve çift kavramalı şanzıman bile hemen hemen reklamı yapılan şekilde çalıştı. Honda bir sürü sattı.

Şimdi, CRF1000L biraz yer değiştirme ve bir sürü teknoloji kazanıyor ve buna resmen CRF1100L deniyor (ama yine de Afrika İkizi). Hala 2019 modelinin aynı temel kemiklerine sahip – harika süspansiyon, iyi frenler, yetkin motor – ancak iki trim seviyesinde mevcut ve Apple CarPlay ve Android Auto’nun eklenmesi sayesinde, daha da iyi bir uzun mesafe mil çiğneyici.

Yeni Africa Twin’in kalbi, çok ince ayarlı 1.084 cc’lik üstten kamlı paralel ikiz motordur. Honda USA, motosikletleri için resmi beygir gücü ve tork sayılarını yayınlamazken, 86 cc’lik deplasmana hoş geldiniz diyebilirim ve daha geniş bir güç bandı ve daha kalın bir tork eğrisi sayesinde motosikletin sürülmesini daha da kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Bisiklet, altı ileri manuel veya altı ileri çift kavramalı şanzımanla birlikte sunuluyor ve ikincisi, tam otomatik bir vites kutusu veya düğme vitesli bir manuel olarak işlev görebiliyor.

2020-honda-afrika-ikiz-009
Motor, 2020 model yılı için 86 cc kazanır, ancak şanzıman seçenekleri – manuel veya DCT – aynı kalır.

Kyle Hyatt / Roadshow
Aktarma organları son derece uygar. Gaz kelebeği doğrusaldır ve yakıt doldurma mükemmeldir. Daha sportif modlarda bile sarsıntılı gaz kelebeği tepkisiyle ilgili herhangi bir sorun yoktur. Bisikletin debriyajı hafiftir ve modüle edilmesi kolaydır. Düz vites kutusu da kaldıraçta hafif ve çok düzgün. Tarafsız bulmakta hiçbir zaman sorun yaşamıyorum ya da bir vardiyayı asla kaçırmam. Honda genellikle bu tür şeyleri mahvetmez ve Africa Twin de bir istisna değildir.

Africa Twin’in temel süspansiyonu, 45 milimetre ayarlanabilir ters çatal ve arkada bağlantı tarzı bir monoshockdan oluşur. Daha pahalı Adventure Sports modeli elektronik olarak ayarlanabilen bir süspansiyona sahip. Frenleme, önde 310 milimetrelik rotorları tutan çift dört pistonlu, radyal montajlı Nissin kaliperleri ve arkada tek pistonlu bir kaliper ve 265 milimetrelik rotor sayesinde geliyor.

Yalın duyarlı kilitlenme önleyici frenler standarttır ancak yalnızca arka tekerlekte yenilebilir. Altı eksenli eylemsizlik ölçüm birimi aynı zamanda partiye arka tekerlek kaldırma azaltma, tekerlek kontrolü ve viraj ışıkları da getiriyor. DCT modellerinde ayrıca motosikleti altüst edebilecek ve çekiş kaybına neden olabilecek agresif orta korner kaymalarını önlemeye yardımcı olan “DCT viraj kontrolü” bulunur.

Diğer elektronik cihazlar arasında, Honda’nın Goldwing’inde yaptıkları kadar çok çalışan, daha önce bahsedilen Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonları bulunur. Bu, telefonunuzun bisiklete fiziksel olarak bağlanması ve Bluetooth iletişim cihazınızın motosiklete kablosuz olarak eşleştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2020 Honda Africa Twin: Uzun ama Uysal

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör