Covid-19 Hastaları ve Yakınları İçin Motivasyon Önerileri

İçerik: Covid-19 Hastaları ve Yakınları İçin Motivasyon Önerileri

blank

Pandemi süreci, toplumdaki psikolojik sorunların, kaygı ve stres düzeylerinin artmasına ve bireylerin sosyal çevresi ile iletişiminin bozulmasına neden olabilir.

Pandemi süreci, toplumdaki psikolojik sorunların, anksiyete ve stres düzeylerinin artmasına ve bireylerin sosyal çevresi ile iletişiminin bozulmasına neden olabilir. Araştırmalar, hastalıkla ilgili belirsizliğin, özellikle strese açık kişilerde yüksek risk oluşturduğunu ortaya koyuyor. Stres ve kaygının arttığı böyle bir dönemde korona pozitif bireylerin motivasyonu hafif hastalık açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü anksiyete ve üzüntü durumunda bağışıklık sistemi zayıflar, kişinin hastalıkla mücadele yeteneği azalabilir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Arzu Beyribey, covid-19 hastaları ve yakınlarının anksiyete ve stres düzeylerini en aza indirmek için önemli önerilerde bulundu.

Salgınlar kaygıyı tetikler
En az belirsizliğe tahammül edebilen kişiler, salgınlar sırasında diğer bireylere göre daha fazla endişe yaşarlar. Daha önce Sierra Leone’de keşfedilen Ebola virüsü salgını üzerine yapılan araştırmalar, çok sayıda kişinin zihinsel ve psiko-sosyal sorunlar yaşadığını ortaya çıkardı. Aynı şekilde 2009 yılında H1N1 influenza salgınında somatoform adı verilen, fiziksel bir nedene bağlı olmayan ağrı ve yorgunluk belirtilerine rastlanmıştır.

İlişkilerin en çok cömertliğe ihtiyaç duyduğu bir zamandayız
Tecrit halindeki kişinin yaşadığı en önemli sorunlar; Yaşadıkları durumu kabul etmekte zorlanma, sevdiklerinden uzak durma, daha olumsuz sağlık durumlarından ve işsizlik gibi risklerden korkma, depresyon ve anksiyete riskleriyle yüzleşme gibi çok çeşitli alanlara yayılır. Akrabaların korona pozitif bireyleri anlaması ve “nasıl tedavi olmak isteyeceklerini” düşünerek davranması, bireyin konumunda ise duygudurum bozukluğunu destekleyecektir. Unutulmamalıdır ki salgın süreç, ilişkilerin cömertliğe en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden biridir. Yakalanan koronavirüs, odasında yapabileceği uygun hobi aktivitelerine yönelebilir, meditasyon yapabilir, egzersizler düzenleyebilir, akrabalarıyla iletişim halinde kalabilir, duygu ve düşüncelerini paylaşabilir, duygu ve düşüncelerini paylaşabilir, sosyal medyayı kullanabilir. Kendini rahatlatacak belgesel ve eğlence programlarını izlemek için karantina günleri çok daha rahat. geçişi destekleyebilecek.

Yalnız yaşayanlar daha olumsuz etkilenir
Virüs bulaşmış ve pozitif (+) testi pozitif olanlar arasında en şanslı olanlar aslında evde ailesiyle ya da aynı evi paylaşan bireylerle yaşayanlardır. Çünkü karantina sürecini evde tek başına yaşayan kişilerin daha fazla endişesi olduğu biliniyor. Enfekte kişi ateş, düşük enerji, eklem ağrısı, baş ağrısı, ishal, bulantı, öksürük, boğaz ağrısı gibi fizyolojik sorunlar yaşayabilir. Bunların yanı sıra bu süreci tek başına yaşayan bireylerde de kaçınılmaz olarak kaygı düzeyi artmaktadır. Çünkü insan doğası açısından sosyal bir varlıktır. Fiziksel izolasyonun ardından sosyal izolasyonun ortaya çıkması bireyi zorlaştırabilir. Zaten hayattan endişe duyan bir kişi, yemek dahil bir odada tek başına yerken, kendini insanlardan 10-14 gün izole etmek zorundadır. Toplumdaki bireyler, toplu yaşamın tarih boyunca kendilerine kazandıracağına dair güven duygusuna sahip olduklarından, bu mesafenin kişi üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Kendini izole eden ve afet senaryolarına hazırlanan “korona pozitif” birey, kendisi ve ailesi için yeterli güvenli alan sağlayamıyorsa; Sinirlilik, dürtüsel tepkiler, psikoz veya paranoid eğilimler riskiyle, salgın hakkındaki gerçekleri sanrısal düşüncelerine dahil etme davranışları gösterebilir. Burada kişiyi destekleyecek en anlamlı bakış açısı, hastaya kendisinin ve sevdiklerinin sağlığının güvence altında olduğunu hissettirmektir.

Trafik dahil yaşamda her zaman kaza ve ölüm riskinin olduğu unutulmamalıdır.
Korona pozitif birey, kendisi gibi birçok insanın bu durumları yaşadığını ve birçoğunun sağlıkla hayatta kaldığını unutmamalıdır. Sürü psikolojisini bırakıp, çevremizde gördüğümüz tepkilere tepki vermek yerine kendimizle bir dakika kalarak gerçekten olumlu ve sağlıklı bir adaptasyonu nasıl başarabileceğimize odaklanmak faydalı olacaktır. Beynimizin muhakeme yönünü kullanarak, dürtüsel düşüncelerimize hakim olmamız ve kendimize trafik dahil yaşamda her zaman kaza ve ölüm riski olduğunu hatırlatmalıyız, ancak her zaman hayattaki tehlikelerin farkındayız, ancak her sorunun bir çözüm. Sahip olduğunuz ilgi alanlarınıza odaklanmak için zaman ayırdığınızda daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19 Hastaları ve Yakınları İçin Motivasyon Önerileri

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör