Diyabet Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabiliyor

İçerik: Diyabet Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabiliyor

blank

Diyabet, tüm dünyada ve ülkemizde sıklığı artan bir sağlık sorunudur. Öyle ki bugün her 1 kişiden 11’inin şeker hastası olduğu belirtiliyor.

Dünyadaki diyabetik hasta sayısı 382’de 2013 milyon iken, bu sayının yüzde 55 artışla 592 yılında 2035 milyona ulaşacağı belirtiliyor. Tüm doku ve organları yok edebilen ve başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olan şeker hastalığı, gözleri de tehdit ediyor! Gözlerde şeker hastalığının neden olduğu en önemli hasar olan diyabetik retinopati tedavi edilmezse; Ciddi görme kaybına ve hatta körlüğe yol açabilir. Gözlerde ciddi bir sorun oluşturana kadar belirti vermeyen diyabetik retinopati, diyabet süresi 10 yıla ulaşan şeker hastalarının yüzde 15’inde ciddi görme kaybına, yüzde 2’sinde körlüğe neden oluyor. Diyabet iyi kontrol edilemiyor ve tedaviye bağlı kalmamak bu riski çok artırırken süreyi de ileri götürüyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Nur Acar Göçgil, diyabetik retinopatide erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekerek, “Diyabetik retinopatinin erken teşhisi, gerekli tedavinin erken ve zamanında uygulanmasını sağlıyor. Böylelikle diyabetik hastalarda kalıcı görme kaybı önlenir veya azaltılır. İleri evre retinopatisi olan hastalar bile zamanında uygun tedaviyi alabilirlerse, vizyonları yüzde 95 oranında korunabilir. Bu nedenle yıllık düzenli göz muayeneleri asla ihmal edilmemelidir ”.

Körlüğün en yaygın nedeni
Diyabetik retinopati; Şeker hastalığına bağlı gelişen ve ‘retina’ adı verilen gözün ağ dokusunda hasar ve görme kaybına neden olan göz hastalığı olarak tanımlanır. Göz küresine giren ışık, milyonlarca sinir hücresinden oluşan retina tarafından algılanır; Optik sinir yoluyla beyindeki görme merkezine iletilir. Beyin gibi retina hücrelerinin de iyi beslenmesi, oksijenlenmesi ve dolayısıyla kan dolaşımının iyi çalışması için çok önemlidir. Zamanla retinayı besleyen ince kılcal damarların dolaşımının bozulmasıyla sinir hücrelerinin fonksiyonları da azalır. Bu resim, görme kaybına ve körlüğe yol açabilecek görme kaybına neden olur. Gelişmiş ülkelerde görme kaybının en yaygın nedeni olan diyabetik retinopati, 20-64 yaş arası aktif ve üretken yaş grubunda en sık görülen körlük nedenidir.

Herhangi bir belirti göstermeden gizlice girer
“Diyabetik retinopati sinsi bir hastalıktır” uyarısı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil sözlerine şöyle devam ediyor: “Retinopati retinanın net görme merkezi olan sarı noktayı (maküla) etkilemediği sürece merkezin görmesi bozulmaz ve hasta da olmaz. bir şey fark et. Retinada kanama başlasa da belirti vermez ve hastanın görmesi azalmaz. Bu kanamalar ancak kişinin göz bebeği damla ile dilate edildikten sonra bir göz doktoru tarafından detaylı bir muayene yapıldıktan sonra tespit edilebilir. Dr. Nur Acar Göçgil, diyabetik retinopatinin sadece merkezi retinadaki sarı noktayı etkilediğinde görme azalması, bulanık görme, eğri düz çizgiler, kırık görme ve soluk renkler gibi görme sorunları geliştiğini söylüyor.

Her yıl retina muayenesi bir zorunluluktur!
Diyabetik retinopatiyi önlemenin ve gerçekten geciktirmenin en önemli yolu; İlaç tedavisine, diyetine ve egzersizlerine düzenli devam ederek hastanın kan şekerinin kontrol altında olmasını sağlamak. İkinci önemli kural, düzenli göz muayenesini ihmal etmemesidir. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Nur Acar Göçgil, yeni retinopatinin gelişiminin retina taramaları ve doğru tedavi ile% 90 oranında engellenebileceğini belirterek, “Tip 2 diyabet tanısı alan her hastanın retina muayenesi olması ve bu taramaların en azından devam etmesi gerekiyor. yılda bir kez. Çok daha az yaygın olan Tip I diyabette, retina taramasına 5 yıl sonra başlanması ve yılda en az bir kez devam edilmesi önerilmektedir. Retinopatinin derecesine göre retina uzmanı takip süresini bireysel olarak belirler ”.

Bu yöntemlerle ‘görme kaybı’ önlenebilir
Diyabetik retinopati tedavisinde; Argon lazer fotokoagülasyon tedavisi, göz içi ilaç enjeksiyonları ve vitrektomi yöntemleri kullanılmaktadır. “Tüm bu tedavi yöntemleri ile amacımız, retinadaki kanamanın giderilmesi, yeni gelişen kanamalı damarların kaybolması ve özellikle görmenin sağlıklı kalması için en önemli merkez retinanın (makula) olmasıdır. Böylelikle görmenin korunması kayıpların önlenmesidir ”diyen Prof. Dr. Nur Acar Göçgil sözlerini şöyle sürdürüyor:“ Tedaviler zamanında ve doğru uygulandığında hasta düzenli diyabet kontrolü yaptırdığında retina stabil hale geliyor. Böylece hastanın görme yeteneği korunur”.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Diyabet Kalıcı Görme Kaybına Neden Olabiliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör