Apple, iPhone Üreticisine Açtığı Davayı Kaybetti

İçerik: Apple, iPhone Üreticisine Açtığı Davayı Kaybetti

blank

Apple geçen yıl güvenlik şirketi Corellium’a dava açarak, araştırmacılara iOS ürünlerindeki hataları bulmalarına yardımcı olabilecek “sanal” iPhone’lara erişim sağladıkları için telif hakkı yasasını ihlal etmekle suçladı. Şimdi, Florida’daki bir federal yargıç Apple’ın telif hakkı şikayetini geri çevirerek Corellium’a teknoloji devine karşı yasal mücadelesinde büyük bir zafer kazandırdı. Apple ayrıca Corellium’u iPhone emülatörünü oluşturmak için güvenlik önlemlerini atladığı iddiasıyla Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasını ihlal etmekle suçladı. Bu şikayet henüz mahkemede ele alınmadı.

Corellium’un yazılımı, güvenlik uzmanlarının bilgisayarlarındaki bir tarayıcıda sanal iPhone çalıştırmalarına olanak tanır. Özel bir yazılım yüklü fiziksel bir iPhone olmadan bile iOS’a daha derin erişim sağlar. The Washington Post’un belirttiği gibi, Corellium’u telif hakkını ihlal etmekle suçlamanın yanı sıra Apple, şirketin ürününü gelişigüzel sattığını ve dolayısıyla platformun güvenliğini tehlikeye attığını söyledi.

Ancak Yargıç Rodney Smith, Apple’ın iddialarının “samimiyetsiz değilse de kafa karıştırıcı” olduğuna karar verdi. Kararında (TechCrunch aracılığıyla) şunları yazdı: “Gerekli tüm faktörleri değerlendiren Mahkeme, Corellium’un adil kullanım sağlama yükünü karşıladığını tespit eder. Bu nedenle, Corellium Ürünü ile bağlantılı olarak iOS kullanımına izin verilir. ” Hakim ayrıca, Apple’ın 2018’de Corellium’u satın almaya çalıştığını ve ürününü görüşmeler sonuçlanmadan önce test edebildiğini belirtti. Apple, Corellium’un satın alınmasıyla başarılı olsaydı, görünüşe göre ikincisinin yazılımı dahili test ve doğrulama için kullanılacaktı. Kararda, Corellium’un yazılımı satmadan önce müşterilerini nasıl incelediği de tartışıldı.

Apple, araştırmacıların güvenlik açıklarını kontrol etmek için mobil platformunu parçalara ayırmasını zorlaştırdığı için uzun zamandır eleştiriliyor. Ancak son zamanlarda, iOS’un kendisinde ve üçüncü taraf uygulamalarında hataları bulmak için kullanabilecekleri nitelikli güvenlik uzmanlarına hacker dostu iPhone’lar gönderen Güvenlik Araştırma Cihazı (SRD) Programını başlattı. Apple, ilk SRD iPhone serisini birkaç gün önce gönderdi ve gelecekte programa daha fazla başvuruyu kabul etmesi bekleniyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iPhone Üreticisine Açtığı Davayı Kaybetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör