Bir Kişi Yanlış Yüz Tanıma Nedeniyle Haksız Tutuklandı

İçerik: Bir Kişi Yanlış Yüz Tanıma Nedeniyle Haksız Tutuklandı

blank

New Jersey’li bir adam, yanlış bir yüz tanıma eşleşmesinin ardından yanlışlıkla tutuklandıktan sonra Woodbridge kasabasına ve polis departmanına dava açıyor. Nijeer Parks, Ocak ayında meydana gelen bir mağaza hırsızlığı olayının ardından geçen yıl “işlevsel hücre hapsi” de dahil olmak üzere 10 gün hapiste kaldı.

Memurlar Woodbridge’deki bir Hampton Inn’e çağrıldıktan sonra, sözde hırsız onlara sahte olduğunu belirledikleri bir Tennessee ehliyetini sundu. Cebinde bir torba marihuana olduğunu gördükten sonra onu tutuklamaya çalıştıklarında, adam kiralık arabasıyla kaçtı. Bir subay yoldan çekilmesi gerektiğini yoksa vurulacağını söyledi.

blank

Yüz tanıma sistemlerine erişimi olan devlet kurumları, lisanstaki fotoğrafı incelediler ve Parks’ın eyalet kimliğinde görünen bir eşleşme buldular. Hiç araba kullanmadığını veya Woodbridge’e gitmediğini ifade eden Parks, olay anında 30 mil uzaktaki bir eczaneye para gönderdiğini kanıtlayabildi. Davası, kendisini savunmak için 5.000 dolardan fazla harcadıktan sonra geçen yıl Kasım ayında reddedilmişti.

Parks, uyuşturucu suçlamalarından iki kez mahkum edildi ve üçüncü bir suçtan uzun bir hapis cezasına çarptırılabilirdi. Yalancı tutuklama, sahte hapis cezası ve medeni haklarının ihlali için dava açıyor.

ABD’de yanlış bir tutuklamaya yol açan sahte yüz tanıma eşleşmesinin bilinen üçüncü vakası. Bu davaların merkezindeki üç kişinin tamamı Siyah adamlar. Diğer iki olayın her ikisi de Detroit bölgesinde meydana geldi, bu da bunun yerel bir sorun olmadığını gösteriyor. Bu adamlardan biri, Michael Oliver, Detroit şehrine ve dedektife dava açtı.

Amerikan Sivil Özgürlük Birliği’nin Konuşma, Gizlilik ve Teknoloji Projesi’nin kıdemli personel avukatı Nathan Freed Wessler Engadget’e yaptığı açıklamada, “Bu kusurlu ve gizliliği ihlal eden gözetim teknolojisi nedeniyle birçok kişi haksız yere tutuklandığını öne sürdü.” “Hala bilmediğimiz bu teknoloji nedeniyle muhtemelen daha birçok yanlış sorgulama, tutuklama ve hatta mahkumiyet var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bildiğimiz üç yanlış tutuklamanın tümü Siyah erkeklere ait olup, bu teknolojinin Siyah topluluğuna orantısız bir şekilde nasıl zarar verdiğini daha da göstermektedir. Yüz tanıma teknolojisinin kolluk kuvvetleri tarafından kullanımı derhal durdurulmalıdır. “

Parks’ı yanlışlıkla fail olarak tanımlamak için hangi yüz tanıma sisteminin kullanıldığı belirsiz. Clearview AI kurucusu Hoan Ton-That, New York Times’a, fotoğrafı analiz eden ajansların o sırada şirketinin tartışmalı yazılımını kullanmadıklarını söyledi.

Ocak ayında, New Jersey başsavcısı Gurbir Grewal eyaletteki polise Clearview AI’nın uygulamasını kullanmayı bırakmasını emretti. Diğer yargı bölgeleri, polisin Clearview AI yazılımını veya genel olarak yüz tanımayı kullanmasını yasakladı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bir Kişi Yanlış Yüz Tanıma Nedeniyle Haksız Tutuklandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör