Rolls-Royce Yüzde 100 Sürdürülebilir Uçak Yakıtını Test Etti

İçerik: Rolls-Royce Yüzde 100 Sürdürülebilir Uçak Yakıtını Test Etti

blank

Rolls-Royce, devam eden net sıfır karbon stratejisinin bir parçası olarak, yeni nesil motor teknolojisi için yer testlerinde ilk kez% 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacak.

% 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) içeren Rolls-Royce motorlarının zemin testleri, SAF’nin emisyonları azaltma potansiyelini ortaya çıkarabilir. Rolls-Royce, devam eden net sıfır karbon stratejisinin bir parçası olarak, yeni nesil motor teknolojisi için yer testlerinde ilk kez% 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacak.

Bu testlerin amacı, saf SAF’nin gaz türbini motorlarının çevresel performansının iyileştirilmesine yönelik önemli bir katkı yaptığını doğrulamaktır.

Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt konusunda uzmanlaşmış World Energy tarafından Paramount, California’da üretildi. SAF, Shell Aviation şirketi tarafından da tedarik edilmektedir. SkyNRG tarafından sağlanan bu saf olmayan yakıt, net CO2 yaşam döngüsü emisyonlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla% 75’ten fazla azaltma potansiyeline sahiptir. Bu temiz yakıt sayesinde, CO2 yaşam döngüsü emisyonları önümüzdeki yıllarda daha da azaltılabilir.

Bu testler, mevcut motorlarımızın “drop-in” seçeneği kapsamında% 100 SAF ile çalışabileceğini göstermeyi ve ilgili yakıtların sertifikalandırılması için bir altyapı hazırlamayı amaçlamaktadır. Şu anda SAF, mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılmak üzere konumlandırılmış geleneksel jet yakıtı ile% 50’ye varan karışımlar için onaylanmıştır.

Önümüzdeki haftalarda İngiltere’nin Derby şehrinde başlayacak zemin testleri, ALECSys (Gelişmiş Düşük Emisyonlu Yanma Sistemi) yalın yanma teknolojisini içeren bir Trent motorunu içerecek.

ALECSys, birinci nesil Trent motorlarına kıyasla% 25 yakıt tasarrufu sağlayan UltraFan® yeni nesil motor tanıtım programının bir parçasıdır.

Rolls-Royce Baş Teknoloji Sorumlusu Paul Stein şunları söyledi: “Havacılık, dünyayı birbirine bağlı tutan büyük bir güç. Bu gücü ancak sürdürülebilir bir şekilde sürdürebiliriz. Testlerimizin amacı, gerçek emisyon azaltımı sağlayabileceğimizi göstermektir. Havacılığın yılda 2050 milyon tona çıkması gereken SAF üretimi ile gezegenimize önemli bir katkı sağlayabiliriz.

World Energy İcra Kurulu Başkanı ve Kurucusu Gene Gebolys şunları söyledi: “World Energy, dünyanın en gelişmiş düşük karbonlu yakıtlarını sağlıyor. Böylelikle sektörün öncüleri sektöre bazı yenilikler getiriyor. Rolls-Royce, motorlarının potansiyelini en üst düzeye çıkarmanın yollarını bulmak için teknoloji uzmanlığını ortaya koyuyor ve onları desteklemekten gurur duyuyoruz. “

SkyNRG Genel Müdürü Theye Veen şunları söyledi: “Bu program, havacılık değer zincirinde yer alan ve emisyonları azaltma hedefini karşılayan şirketler birlikte çalışırsa nelerin başarılabileceğinin iyi bir örneğidir. SAF’de bir öncü olan SkyNRG, Rolls-Royce tarafından yürütülen bunun gibi yenilikçi testleri desteklemekten gurur duyuyor ”dedi.

SkyNRG’ye ek olarak Rolls-Royce’a SAF tedarik eden Shell Aviation, ALECSys motor test programı için AeroShell yağları da tedarik ediyor.

Shell Havacılık Başkanı Anna Mascolo, “100 yılı aşkın süredir Rolls-Royce ve Shell, havacılığın gelişimini sağlamak için birlikte çalışıyorlar” dedi. Bu işbirliği bizi havacılığın net sıfır karbon stratejisine bir adım daha yaklaştırıyor. SAF’ye ek olarak, Shell havacılık, testlerde net sıfır emisyon elde etmek için doğa temelli çözümler kullanarak karbon dengesini sağlayacaktır. Shell Aviation, havacılıkta net sıfır karbon emisyonu elde etmek için birden fazla önlemin gerekli olduğunu da gösterecek. “

ALECSys programı Avrupa Birliği tarafından Clean Sky aracılığıyla ve Birleşik Krallık’ta Aerospace Technology Institute ve Innovate UK (Aerospace Technology Institute ve Innovation UK) tarafından desteklenmektedir. % 100 SAF test programı ayrıca ATI, iUK ve Gulf Aviation tarafından desteklenmektedir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce Yüzde 100 Sürdürülebilir Uçak Yakıtını Test Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör