Apple, Çin’deki App Store’dan Lisanssız Oyunları Kaldırdı

İçerik: Apple, Çin’deki App Store’dan Lisanssız Oyunları Kaldırdı

blank

App Store’un bugün Çin’de biraz farklı göründüğü bildiriliyor. Reuters’a göre Apple, Çin hükümetinden ISBN’si (Uluslararası Standart Kitap Numarası) olmayan geliştiricilere ve yayıncılara ait yaklaşık 39.000 oyunu kaldırdı. Çin’de uzman bir firma olan Qimai tarafından yürütülen araştırmanın, Assassin’s Creed Identity ve NBA 2K20 dahil olmak üzere birçok Batılı ünvanın da dahil olduğunu ortaya koyduğu bildiriliyor. Reuters’e göre bu, ücretli ilk 1.500 oyundan sadece 74’ünü geride bırakıyor. Kalan ücretsiz uygulamalardan bazıları arasında Call of Duty: Mobile, Honor of Kings ve PUBG Mobile’ın Çin versiyonu olan Game for Peace yer alıyor.

Taşınmalar büyük bir sürpriz değil. Apple, bu yazın başlarında benzer bir baskı başlattı ve Bloomberg’e göre çoğu oyun olan ve Ulusal Basın ve Yayın İdaresi (NPPA) tarafından onaylanmayan 30.000 uygulamayı kaldırdı. Yerel bir yayıncı olmadan ISBN elde etmek neredeyse imkansızdır, bu yüzden pek çok Batılı stüdyo, oyunlarını Çin’de başlatmadan önce başka bir şirketle ortaklık kuruyor.

Financial Times’a göre daha önce Apple, geliştiricilerin oyunlarını NPPA’dan yetkilendirmeyi beklerken yayınlamalarına izin veriyordu. Ancak Şubat ayında Apple, geliştiricileri 30 Haziran’a kadar bir ISBN’ye sahip olmaları gerektiği konusunda uyardı, aksi takdirde oyunlarını App Store’da güncelleyemeyeceklerdi. Bloomberg tarafından görülen yazılı bir bildirim ayrıca geliştiricilere, lisansları yoksa oyunlarının 31 Temmuz’dan sonra yasaklanacağını ve kaldırılacağını söyledi. (Bu nedenle yaz tasfiyesi) Apple daha sonra bu sürelerin bazılarını 31 Aralık’a kadar uzattı. (Bu nedenle ikinci tasfiye.)

Apple, geliştiricilerin zaten bir NPPA lisansına sahip olmasını talep eden Tencent ve Huawei gibi birçok Android uygulama mağazası operatörüyle aynı çizgide görünüyor. Yine de Apple’ın bu yıl politikasını neden değiştirdiği veya Çin düzenlemelerini daha güçlü bir şekilde uygulamaya karar vermesinin nedeni açık değil. Şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Çin’deki App Store’dan Lisanssız Oyunları Kaldırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör