Apple Reşit Olmayan İşçi Çalıştıran Bir tedarikçiyle Bağlarını Kesti

İçerik: Apple Reşit Olmayan İşçi Çalıştıran Bir tedarikçiyle Bağlarını Kesti

blank

Salı günü, Washington Post ve Tech Transparency Project, Apple’ın tedarik ortaklarından biri hakkında bir araştırma raporu yayınladı. İkili, Apple ve diğer birkaç şirketin, zorla Müslüman işçi çalıştırdığı iddia edilen Çinli bir tedarikçiden parçalar aldığını söylüyor. The Information’ın yeni raporu, şirketin zorla çalıştırma gibi uygulamaları “iğrenç” bulduğu yönündeki iddialarına rağmen, Apple’ın tedarik zincirinde işçilerin kötüye kullanıldığını neden duymaya devam ettiğimize dair fikir veriyor.

İşçilik ve güvenlik kurallarına bağlı kaldıklarından emin olmak için şirketin üretici ortaklarını denetleyen dahili birim olan Apple’ın tedarikçi sorumluluğu ekibi için çalışan eski çalışanlar, Apple’ın tedarik zincirini temizlemesini engelleyen bazı sorunlar olduğunu söyledi. Başlangıç ​​olarak, Apple’ın kalite ve hacim standartlarını karşılayan çok sayıda üretici yok ve yine de devreye girip ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayabilecek daha az üretici var. Bu sorunla ilgili olarak, şirketin genellikle daha yüksek maliyetler ödemeye ve ürün gecikmelerinden geçmeye isteksiz olmasıdır. Apple’ın bir üreticiyi düşürmekten kaçındığını veya ertelediğini iddia ediyorlar, bunu yaparken işine zarar vermek anlamına geliyor. Bilgi, bunun şirket için nasıl bir sorun yarattığını gösteren iki örneği detaylandırıyor.

2013 yılında Apple, tedarikçilerinden biri olan ve şirketin MacBook serisi için HDMI ve USB bağlantı noktaları üreten bir firma olan Suyin Electronics’in reşit olmayan çalışanları çalıştırdığını keşfetti. Üretici, eylemini temizleyeceğine söz verdi, ancak Apple tarafından yapılan bir takip araştırmasında, Suyin’in montaj hatlarında 14 yaşındaki biri de dahil olmak üzere reşit olmayan üç işçi daha buldu. Apple, bulgularının ardından Suyin’e yeni bir iş vermemiş olsa da, bazı mevcut sözleşmeler nedeniyle firmayla çalışmaya devam etti ve nihayet bağlarını kesmesi üç yıl sürdü.

Diğer örnekte Apple, iPhone için cam ekranlar üreten bir şirket olan Biel Crystal hakkında bir araştırma yaptı. Apple, “Biel’deki çevre, sağlık ve güvenlik kültürünün tüm yönetim düzeylerinde zayıf olduğunu” fark ettikten sonra, iki düzineden fazla düzeltici önlem çağrısında bulundu. Bununla birlikte, soruşturmadan bir yıl sonra, Biel, Apple’ın sipariş ettiği iyileştirmelerin çoğunu henüz uygulamamıştı ve ikisi, kısmen Biel’in tedarik zincirinden çıkarılması, Apple beholden’ı cam ekranlar için tek bir tedarikçiye bırakacağı için birbirleriyle çalışmaya devam etti. Bu, şirketin her ne pahasına olursa olsun kaçınmaya çalıştığı bir şeydir çünkü bileşenler için en iyi fiyatı elde etmek için iki tedarikçiyi birbirine karşı kaldırabilir. Ayrıca, Apple’ın Intel’den tek kaynaklı modemler aldığında karşılaştığı gibi durumlardan kaçınmasına da olanak tanır.

Dahası, bu özel durumda, Biel’i cezalandırmak, emirlerin Lens Teknolojisine kaydırılması anlamına gelecekti. Washington Post firması bu hafta Apple, Amazon ve diğer şirketler için parça yapmak için Uygur işgücünü zorla kullandığını söyledi.

Apple’ın bir sözcüsü The Information’a verdiği demeçte, şirketin “tedarik zincirimizdeki çalışanlara haysiyet ve saygıyla davranılmasını sağlamak için sektördeki en katı standartlara sahip… Birlikte çalıştığımız tedarikçileri yakından izliyoruz ve ortaya çıkan sorunlar olursa hızlı hareket ediyoruz. ele alındıklarından ve çözüldüklerinden emin olmak için ya da birçok kez yaptığımız ilişkiyi sonlandırıyoruz. ” Ek yorum için Apple’a ulaştık ve şirketten haber aldığımızda bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Apple, geçmişte üreticilerle bağlarını birçok kez kestiğini söylese de, kendi raporları aksini gösteriyor. 2007’de ilk iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana şirket, tedarik zincirinden 22 tesisi kaldırdı. Bu, dünya çapında şirketin ürünlerini üretmeye yardımcı olan 2.000’den fazla konumun küçük bir bölümüdür.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Reşit Olmayan İşçi Çalıştıran Bir tedarikçiyle Bağlarını Kesti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör