Doktorlar, iklim değişikliğinin sağlık için felaket olduğunu söylüyor

İçerik: Doktorlar, iklim değişikliğinin sağlık için felaket olduğunu söylüyor

Tehlikeli derecede yüksek sıcaklıklar, her yıl yüz binlerce insanın sağlığını ve geçimini riske atıyor ve büyük bir yeni rapor, ısınan bir dünyada tehdidin şimdiden ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Rapor, diğer endişe verici istatistiklerin yanı sıra, yaşlı yetişkinler arasındaki sıcaklığa bağlı ölümlerin 2000 ile 2018 arasında yaklaşık yüzde 54 arttığını ortaya koyuyor.

Kapsamlı sağlık ve iklim değişikliği raporu, bugün ünlü tıp dergisi The Lancet’te yayınlandı. Rapor, akademi, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer BM kuruluşlarından 100’den fazla uzman tarafından hazırlandı. Rapor, iklim değişikliğinin yalnızca gelecekte yaşamı yeniden şekillendirmeyeceğine, aynı zamanda aktif olarak hayatları tehlikeye attığına dair kanıt sunuyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları zaten kendilerini bir iklim krizini tedavi ederken görüyorlar.

“SAĞLIK SİSTEMİMİZİN AŞIRI OLMASINI İSTEMİYORUZ.”
Doktorlar, raporun sonuçlarını ve COVID-19 salgını dünyaya yayılırken acil servislerdeki deneyimleriyle nasıl bağlantılı olduğunu düşünmeleri istendiğinde muhabirlerle bir brifing sırasında gözyaşlarını tuttu. Acil tıp doktoru ve çalışmanın ortak yazarı Jeremy Hess kendini toplamak için uzun bir ara vermeden önce, “Gerçekten çok zor bir yıl oldu” dedi. “Bizim için çok üzücü olan gerçekten yıkıcı etkiler görüyoruz.” Acil müdahale ekipleri ve sağlık bakım sistemleri salgınla baş etmeye çalışırken, sıcak hava dalgaları ve diğer doğal afetler bu yıl özellikle tehlikeliydi. Uzmanlar, iklimle ilgili afetlerin benzer şekilde gelecekte hastaneleri de bunaltabileceğinden korkuyor.

Hess, “İnsanlardan bu yılki deneyimlerimizden bizimle birlikte öğrenmeleri ve en kötüsünden kaçınmaları için gerçekten yalvarıyoruz” dedi. “Sağlık sistemimizin iklim değişikliğinin etkilerinden etkilenmesini istemiyoruz ve bunu durdurmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz.”

Rapor, açlıktan kirliliğe kadar çok çeşitli sağlık tehditlerini ele alırken, aşırı sıcakta kaç kişinin daha fazla can aldığına dair yepyeni bulgular içeriyor. 2018’de küresel olarak sıcağa bağlı ölümlerin sayısı endişe verici bir şekilde 296.000’e ulaştı – ve bu, ısı hastalığına karşı en savunmasız olan 65 yaş üstü insanlar arasında. Çin, Hindistan, Japonya ve Orta Avrupa yaşlı yetişkinler arasında en fazla ölüme sahipti. ABD’de, sıcağa bağlı ölüm oranı, son 20 yılda bu demografide neredeyse iki katına çıktı ve 2018’de 19.000 ölümle rekor bir sayıya ulaştı.

ISI İLE İLGİLİ MORTALİTE BU DEMOGRAFİK İÇİN NEREDEYSE İKİ KATLANMIŞTIR
Dışarıda çalışan insanlar da sıcak hava dalgalarına karşı daha savunmasızdır. Sıcak hava dalgası sırasında içeride kalmak genellikle daha sağlıklı bir seçimdir. Ancak dışarısı çok sıcakken çalışmamanın da bir bedeli vardır. Rapora göre hizmet, imalat, tarım ve inşaat sektörlerindeki ABD’li işçiler, 2015 yılında muhtemelen 45 milyar dolar kazanç kaybetti. Dünya çapında insanlar, kavurucu sıcaklıklar nedeniyle 2019’da 302 milyar saat daha az çalıştı – 2000’de kaybedilenden 103 milyar saat daha fazla.

Yükselen sıcaklıklar, başka bir dizi sağlık tehdidi oluşturan daha fazla orman yangını da tetikledi. Küresel olarak, insanların bir orman yangınına maruz kalma riski, son yıllarda dünya ülkelerinin çoğunda, 2001 ve 2004 arasındaki döneme kıyasla arttı. ABD, günlük yüzde 19 artışla en büyük risk artışlarından birini gördü. orman yangınlarına maruz kalma. Bu, daha fazla insanın alevlerden daha fazla kurum ve kirlilik soluduğu anlamına geliyor.

Neyse ki, diğer araştırmalar iklim değişikliğine karşı iddialı eylemlerde bulunmanın binlerce hayatı nasıl kurtarabileceğini gösterdi. Acil tıp doktoru ve bugünün yeni raporuna eşlik eden bir politika özetinin baş yazarı olan Renee Salas, “Bildiğimiz şeyin gelmesini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmadığımız için pişmanlık duymak istemiyoruz” diyor. “Bu nedenle [insanlara] bilimi dinlemeleri için yalvarıyoruz. Bırakın bilim bize rehberlik etsin ve bir şey yapmazsak önümüzde olabilecek en feci sonuçları önleyelim. “

SINIRDAN DAHA FAZLASI
Sağlık, kirlilik sorunu ile başa çıkıyor
Hava kalitesi izlemede EPA arızaları hakkındaki bu raporu okuyun
Uydu görüntüleri, çevrimiçi alışverişin büyüyen ayak izini gösteriyor
GM, Trump’ın Kaliforniya’nın kirlilik güçlerine karşı savaşını terk etti
NASA, yükselen deniz seviyelerini izlemek için uydu fırlatacak
ABD sera gazı emisyonları tarihi bir düşüş yaşıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Doktorlar, iklim değişikliğinin sağlık için felaket olduğunu söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör