LG, CES 2021’de Mini-LED televizyon teknolojisine geçiş yaptı

İçerik: LG, CES 2021’de Mini-LED televizyon teknolojisine geçiş yaptı

LG, Mini-LED teknolojisine dayalı ilk TV’lerini piyasaya sürme planlarını doğruladı. Yenilik, daha fazla “karartma bölgesi” sunmak için TV’nin arka panelindeki ışık kaynaklarının sayısını büyük ölçüde artırıyor.

Bunlar, ışık çevreleyen karanlık alanlara yayılmadan ekranların parlak ayrıntıları geliştirmesine yardımcı olacaktır. 2019’da Çinli marka TCL, teknolojiye dayalı ilk TV’leri tanıttı ve Samsung’un kendi modellerini hazırlayacağı söyleniyor.

LG, koronavirüs salgını nedeniyle normal olarak Las Vegas’ta değil, sanal bir etkinlik olarak düzenlenen CES’te önümüzdeki yıl en az 10 4K ve 8K Mini-LED televizyon gösterme sözü verdi.

Bir basın açıklamasında “[Onların] ışık kaynağı, parlaklığı ve kontrastı geleneksel LCD televizyonlardan çok daha üstün,” dedi.
LG, TV’leri yeni bir QNED MicroLED afişi altında pazarlamayı planladığını ve farklı televizyon üreticilerinin mallarını pazarladıkları zaten kafa karıştırıcı olan kısaltmalara katkıda bulunmayı planladığını söyledi.

Q, ekranların renklerini görüntülemek için küçük “kuantum nokta” kristalleri kullandığı gerçeğini ifade eder.
N, renk üretimini ve görüş açılarını iyileştirmek için istenmeyen ışık dalga boylarını emmek için kullanılan “nano hücre” partiküllerini ifade eder
ED, “yayan diyotlar” anlamına gelir
Samsung’dan sonra dünyanın en çok satan ikinci TV markası olan LG, en büyük 86 inç (218 cm) ekranlarının arkasında yaklaşık 30.000 küçük LED olacağını söyledi.

Bu, uygun fiyatlı “arkadan aydınlatmalı” ve “kenar aydınlatmalı” TV’lerde kullanılan düzinelerce büyük LED’den veya hatta “tam dizi modellerde” yüzlerce olandan çok daha fazlasıdır.
Sektördeki kişiler, CES 2021’de LG’nin yeni TV’lerinin sanal bir demosuna güvenmek zorunda kalacak
LED’ler, ekranların renkli piksellerini aydınlatmak için kullanılır.

Teori, bunlardan daha fazlasına sahip olarak, görüntünün hangi bölümlerinin parlak ve hangilerinin soluk kalması gerektiğini daha iyi kontrol etmenin mümkün olmasıdır.

Bu, gece gökyüzünde yıldızlar gibi görüntüleri veya karanlık bir arka planda ışık olması gerektiği yerin ötesine taşıyor gibi göründüğünde, bazen aldığınız çiçeklenme etkisini azaltmalıdır.

LG, ekranların toplamda 2.500 karartma bölgesine sahip olacağını, yani LED’lerin ayrı ayrı yerine 12’lik kümeler halinde kontrol edileceğini söylüyor.

Yine de, her pikselin kendi kendini aydınlattığı OLED’in derin siyahlarını sunmayacaktır. Diyotların çok küçük olduğu microLED teknolojisiyle de eşleşmeyecek, piksellere 1: 1 temelinde atanabilecekler, ancak toplu üretim her ikisinden de daha kolay olmalı.

Bu da, tüketicilerin HDR (yüksek dinamik aralık) formatlı içeriğin diğer iki teknolojiden daha düşük bir fiyat noktasında mümkün olandan daha kaliteli bir şekilde çoğaltılması anlamına gelmelidir.

HDR, modern televizyonların daha yüksek en yüksek parlaklık sınırlarından yararlanarak TV’lerin daha canlı, gerçeğe yakın görüntüler ve daha çarpıcı özel efektler göstermesine olanak tanır. HDR, tüketiciler için genellikle daha yüksek çözünürlüklü 4K veya 8K formatlarına geçişten daha belirgindir.

LG, yeni ekranları için ne kadar ücret alacağını henüz açıklamadı, ancak TCL, giriş seviyesi 55in R635 mini-LED setini 699 $ ‘a (510 £) satıyor.

TCL, Mini-LED teknolojisinin kullanımına öncülük etti
Bir uzman, pandeminin insanların evde televizyon izleyerek daha fazla zaman geçirmesine neden olduğu bir zamanda, endüstrinin aileleri yükseltmeye ikna etmeye istekli olduğunu söyledi.

Pocket-lint gadget inceleme sitesinin kurucusu Stuart Miles, “Daha fazla insan evde bir sinema deneyimi yaratmaya çalışıyor” dedi.

“Ve bu iştah, Amerika’daki Disney + veya HBO Max gibi akış hizmetleri, filmleri sinema ile aynı anda veya sinema yerine platformlarında yayınladıkça artacak – ayrıca gelecek yıl Olimpiyatlar da var.

“Dolayısıyla, TV üreticileri sadece daha büyük ekranlara sahip olmanın ötesinde daha iyi bir deneyim vaat edebilmek istiyorlar ve kendilerini yeni bir teknoloji sunarak pazarlayabilirlerse bunu yapmak daha kolay.”

LG’nin ekranı kullanılmadığında tavana doğru yuvarlanıyor
CES, 2021’de 11’den 14 Ocak’a kadar devam edecek ve büyük ve küçük üreticilerin çeşitli yeni televizyonlarını ve diğer cihazlarını içermelidir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: LG, CES 2021’de Mini-LED televizyon teknolojisine geçiş yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör