Covid-19 Hastaları nasıl daha hızlı iyileşir?

blank
COVID-19 Sürecinde Vücut Direncinin Artırılmasına Yönelik Öneriler

İçerik: Covid-19 Hastaları nasıl daha hızlı iyileşir?

Covid-19 Hastaları Rehabilitasyon İle Daha Hızlı İyileşiyor. Koronavirüs (COVID-19), solunum sistemi başta olmak üzere birçok sistemi etkileyerek kişilerde fiziksel ve psikolojik işlev bozukluğuna neden olabilen bir hastalıktır.

Covid-19 teşhisi konmuş veya hastalığı geçirmiş kişilerde solunum güçlüğü ve kas ağrıları uzun süre devam ederek insanların hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Biruni Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Erdoğan İyigün, “Koronavirüs geçirmiş ve nefes darlığı, yoğun kas ağrıları, yorgunluk gibi semptomları olan hastalar, pulmoner rehabilitasyon ile eski fonksiyonel kapasitelerine daha hızlı dönebilirler” dedi.

Doç. Dr.Zeynep Erdoğan İyigün, solunum rehabilitasyonunun hastalara faydaları hakkında bilgi verdi:

blank
Covid-19 Hastaları nasıl daha hızlı İyileşir

“HASTALARIN FONKSİYONEL YAŞAMLARINA DÖNMESİ ZAMAN ALABİLİR
Koronavirüsün neden olduğu en önemli resimlerden biri, akciğerlerden kana oksijen geçişini bozması ve kandaki oksijen seviyesinde düşüşe neden olmasıdır. Bu durum uygun tedavilerle düzeltilebilse de hastaların eski fonksiyonel kapasitelerine dönmeleri zaman alabilir. Özellikle pnömonili koronavirüsü olanlarda nefes darlığı şikayetleri uzayabilir. Koronavirüs solunum sıkıntısına ek olarak yoğun kas eklem ağrısına neden olur ve tedavide kullanılan kortizon gibi ilaçlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası normal fonksiyonel hayata dönüşü uzatabilir.

NEFES GÜCÜ DÜŞÜR, AKCİĞER KAPASİTESİ ARTIYOR
Koronavirüs veya diğer hastalıklara bağlı solunum sistemi hastalığı olan kişilerde nefes darlığını azaltmak, akciğer kapasitesini artırmak ve egzersiz toleransını artırmak için solunum sistemi rehabilitasyonu uygulanmaktadır. Bu sayede nefes almaya yardımcı olan kaslar harekete geçerek hastanın etkili nefes alması sağlanır. Balgam üretim şikayetleri için özel tekniklerle hastaların rahatlatılması amaçlanır. Özellikle yoğun bakım ünitesinde uygun aşamada başlatılan solunum rehabilitasyonu hastaların yoğun bakım süresini kısaltabilir. Hastalık sonrası uygulanan rehabilitasyon, akciğer kapasitesini ve nefes darlığını azaltır ve kişinin normal fonksiyonlarına daha çabuk ulaşmasına yardımcı olur.

PROGRAM HASTANIN İHTİYACINA GÖRE OLUŞTURULUR
Koronavirüs semptomları ve insanlara verilen zarar çok değişken olabilir. Bu nedenle rehabilitasyonda bütünsel ve kişiselleştirilmiş bir program oluşturulur. Uygulamalar bu konuda çalışan uzman tarafından kişinin ihtiyacına göre özel olarak planlanır. Program, solunum sistemi egzersizleri, kas-iskelet sistemi için germe ve güçlendirme egzersizleri ve hastanın klinik durumu ve fiziksel aktivite düzeyi dikkate alınarak egzersiz kapasitesini artırmaya yönelik egzersizleri içerir. Solunum rehabilitasyonu ile hastanın fiziksel durumunun iyileştirilmesi, semptomların azaltılması ve yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor ”. dedim

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19 Hastaları nasıl daha hızlı iyileşir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör