Malezya-Singapur Hızlı Tren Projesi İptal Edildi

blank
Malezya-Singapur Hızlı Tren Projesi İptal Edildi

İçerik: Malezya-Singapur Hızlı Tren Projesi İptal Edildi

Malezya ve Singapur Hükümetleri, Malezya’nın önerdiği çeşitli değişiklikler üzerinde anlaşamadıkları zaman Kuala Lumpur-Singapur Yüksek Hızlı Tren (HSR) projesini sonlandırmaya karar verdiler.

Malezya Başbakanı Tan Sri Muhyiddin Yassin ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, 31 Aralık 2020’de (dün) Yüksek Hızlı Tren (HSR) projesinin askıya alınmasıyla ilgili ortak bir açıklama yaptı.

“Covid-19 salgınının Malezya ekonomisi üzerindeki etkisi nedeniyle, Malezya hükümeti HSR projesinde birkaç değişiklik önerdi. Her iki hükümet de bu değişiklikler hakkında birkaç görüşme yaptı ve bir anlaşmaya varamadı. Bu nedenle, HSR sözleşmesi 31 Aralık 2020’de sona ermiştir.

2021 yılının ilk sabahı yapılan açıklamada, “Her iki ülke yönetimi bir takım görüşmeler yapmak üzere masaya oturdu ve teknik detaylarda istenen mutabakata varılamadı. Malezya, projenin iptali için Singapur’a tazminat ödeyecek. “ifadesi kullanıldı.

blank

Kuala Lumpur ile Singapur’u birbirine bağlayacak HSR projesinin tamamlanması sonucunda Malezya’nın 300 milyon RM tazminat ödemesi gerektiği anlaşılıyor.

İki ülkenin başkentlerini birbirine bağlamaya yönelik önceki planın aksine, Malezya’nın Kuala Lumpur’dan Johor Baru’ya dünyanın en yoğun uçuş rotalarından biri olan yeni bir projeyi üstlenmesi bekleniyor.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile Singapur arasındaki yolculuğu 350 dakikaya indirmek için 2016 yılında sözleşmesi imzalanan 90 kilometrelik Yüksek Hızlı Demiryolu projesi, inşaatına başlamadan önce Malezya’nın talebi üzerine Eylül 2018’de askıya alındı.

2020 yılında proje görüşmelerinin devam etmesi beklenirken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müzakereler yıl sonuna kadar ertelendi.

Singapur Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, projenin iptal edilmesinin iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemeyeceği belirtilerek, “Malezya ile derin ve çok boyutlu ilişkilerimiz devam edecek. Her iki ülkenin ortak yararı için yakın işbirliğine devam edeceğiz. “Söylendi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Malezya-Singapur Hızlı Tren Projesi İptal Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör