Sosyal Medya Güvenlik Mesajlarında, Resimler Kelimelerle Eşleşmeli

blank
Sosyal Medya Güvenlik Mesajlarında, Resimler Kelimelerle Eşleşmeli

İçerik: Sosyal Medya Güvenlik Mesajlarında, Resimler Kelimelerle Eşleşmeli

Yeni bir araştırmaya göre, insanları güvenli ve sağlıklı davranışlara yönlendirmek için sosyal medyayı kullanırken, kelimelerin resimlerle eşleştiğinden emin olmak çok önemlidir.

Araştırmacılar, sosyal medya paylaşımlarına baktıktan sonra, mesajlardaki görüntüler metindeki mesajlarla aynı hizaya geldiğinde, küçük çocukların ebeveynleri bir bebeği nasıl güvenli bir şekilde uyutacakları gibi güvenlik mesajlarını daha iyi hatırlayabildiler. Sağlık İletişimi Dergisi.


“Bilim adamları ve güvenlik uzmanları çoğu zaman sağlık kurumları ve diğer kuruluşlar için sosyal medya kararlarına dahil olmuyor ve bizler, güvenlik mesajı veya daha kötüsü ile hiçbir ilgisi olmayan, kılavuzla çelişen görüntüler görüyoruz” dedi. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde halk sağlığı profesörü olan baş yazar Liz Klein.

Örneğin güvenli uyku örneğini ele alalım. Araştırmacılar, bebek için tamponsuz bir beşiği savunan ancak tamponlu bir beşikteki bebek resmini kullanan yazılar buldular.

Bisiklet kaskı olmayan çocukların resimlerinde gösterilen bisiklet kasklarıyla kafa travmasını önlemeye yönelik yazılar gördüler.

2021’de 21 Teknoloji Trendleri, İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
“Bu çalışmada, bu uyumsuzlukların ne kadar önemli olduğunu anlamaya çalışıyorduk – resim doğru olmasa bile insanlar mesajı anlıyor mu? Resim gerçekten önemli mi?” Klein dedi.

Cevapları, genç ebeveynlerin çeşitli görevlere verdikleri ilgiyi ölçmek için göz izleme teknolojisini kullanan araştırmalardan ve güvenlik mesajları hakkında ne hatırladıklarını görmek için sonraki testlerden geldi.

Çalışmadaki 150 ebeveyne, eşleşen görüntü ve metin içeren üçlü bir gönderi ve birbiriyle uyumsuz görsel ve yazılı mesajlar içeren diğer üç gönderi gösterildiğinde, eşleşen gönderilerde çok daha uzun süre geçirdiler – gözlerinin oyalandığı 3,3 saniyeye kıyasla uyumsuz gönderiler.

Ayrıca, eşleşen mesajların güvenlik mesajlarının anlaşılması ve hatırlanmasında bir fark yarattığı görüldü. Katılımcılar arasında sağlık okuryazarlığı ve sosyal medya kullanımındaki farklılıkları hesaba kattıktan sonra, araştırmacılar, eşleşen gönderilerde izleme süresinin her saniyesinin güvenlik bilgisi puanında yüzde 2,8 artışla ilişkili olduğunu buldular.

“Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 70’inin sosyal medya kullandığını bildirdiği ve birçok ebeveynin yaralanma önleme stratejilerini güncel tutmak için sosyal medyayı ve diğer internet kaynaklarını kullandığı göz önüne alındığında, sosyal medya güvenlik ve yaralanmayı önleme mesajları yayınlamak için harika bir fırsat” dedi. Columbus’taki Nationwide Çocuk Hastanesi Yaralanma Araştırma ve Politika Merkezi’nde baş araştırmacı olan yazar Lara McKenzie.

McKenzie, “Daha fazla sağlık kuruluşu ve halk sağlığı kurumu, sağlık bilgilerini halkla paylaşmak için sosyal medyayı kullandıkça, çalışmamızın bulguları, sosyal medya yayınlarındaki görüntülerin ve metnin uyumlu olmasını sağlama ihtiyacının altını çiziyor,” diye ekledi McKenzie.

Klein, sosyal medya hesaplarını yönetenlerin en dikkat çekici görsellere çekilebileceğini anladığını söyledi. Ancak sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda, bu çalışma resmin ve metnin aynı mesajı göndermesini sağlamanın daha önemli olduğunu öne sürüyor.

“İnsanların ilaçlarını çocukların erişemeyeceği bir yere koymalarını, çocukların bisiklet kasklarını takmalarını veya yeni ebeveynlerin bebeklerin her zaman tek başına ve beşikte sırtüstü yatması gerektiğini hatırlamasını istiyorsanız – eşleştirme burada önemlidir Belki göz alıcı şeyleri ve komik gönderileri farklı amaçlar için saklayın, “dedi Klein.

Klein, bu çalışmadaki bulguların muhtemelen çocuk güvenliği mesajlarının ötesine geçerek herhangi bir sayıdaki sağlık ve güvenlik kampanyasına kadar uzandığını söyledi. Bununla birlikte, farklı halk sağlığı iletişimi türleri için sosyal medyanın gücünden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını anlamak için yapılacak daha çok iş olduğunu da sözlerine ekledi.

“Sağlık ve güvenlik rehberliği ile etkilemeye çalıştığımız insanlarla nasıl iletişim kurduğumuza daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Hepimiz daha iyi bir halk sağlığına katkıda bulunmak için sosyal medya hesaplarımızı nasıl kullandığımızı düşünerek daha iyi bir iş çıkarabiliriz. “dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sosyal Medya Güvenlik Mesajlarında, Resimler Kelimelerle Eşleşmeli

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör