Herkese Aynı COVID-19 Aşısı Yapılmayacak

blank
Herkese Aynı COVID-19 Aşısı Yapılmayacak

İçerik: Herkese Aynı COVID-19 Aşısı Yapılmayacak

İlk koronavirüs aşıları dalgası nihayet başladı ve beraberinde bir yığın soru da geliyor. Farklı türlerde koronavirüs aşıları var mı ve ne zaman alabilirsiniz? Aşılar uygulanmaya başlamadan önce, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19 aşısının mevcut ilk dozlarını hangi gruplara alması gerektiğine öncelik verdi (kurum, kılavuzunu güncellemeye devam ediyor). Bununla birlikte, eyaletlerin CDC’nin öncülüğünü takip etmesi gerekmiyor ve bazıları federal ajansın yönergelerini kendi öncelik listeleri lehine bozmaya başladı bile.

Koronavirüs aşısı için ilk sırada kim olursa olsun, daha fazlası yolda ve onlarla birlikte daha fazla soru var. Bu diğer aşıları kimler alacak ve COVID-19’a karşı ne zaman korunmayı bekleyebilirsiniz?

Şu anda son aşama klinik denemelerde bulunan bir düzineden fazla COVID-19 aşısı adayı ve çok da geride olmayan düzinelerce aşı ile, dünyadaki herkesin aynı aşıyı alamayacağı artık açık. Sadece farklı üreticiler değil – AstraZeneca, Johnson & Johnson, Norovax ve diğerleri – aynı zamanda her aşı diğerlerinden biraz farklı şekilde teslim edilir ve çalışır. COVID-19 aşılarının çoğu aşı şeklinde gelir, ancak bazıları yamadır ve bazıları da hap olarak yutabilirsiniz. Büyük çoğunluk en az iki doza ihtiyaç duyar, ancak çok azının sadece bir dozdan sonra etkili bağışıklık sağlaması beklenir.

Bu, ilaçların vücutta nasıl davrandığına veya nasıl verildiğine bağlı olarak bazı aşıların diğerleri yerine belirli gruplara ayrılması mümkün olduğu anlamına gelir. Örneğin, bazı tek doz aşılar düşük nüfus yoğunluğuna, kırsal topluluklara daha iyi hizmet edebilirken, daha fazla sağlık hizmeti sunanlara daha yakın yaşayan şehir sakinleri ve banliyöler, müteakip “takviye” dozları gerektiren aşıları alabilir.

Koronavirüs aşılarının büyük çoğunluğu hala geliştirilme aşamasında ve bilim gelişmeye devam ediyor, bu nedenle henüz hiçbir şey değişmez durumda değil. Burada, geniş vuruşlarla, yaklaşan aşı manzarasının nasıl görünebileceğinin bir resmini çiziyoruz. Yeni bilgiler gün ışığına çıktıkça bu hikayeyi güncellemeye devam edeceğiz. Bu makale, tıbbi tavsiye kaynağı değil, genel bir bakış niteliğindedir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Herkese Aynı COVID-19 Aşısı Yapılmayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör